District 17  Regatta Report

Thu Sep 1st, 2005 through Sun Sep 4th, 2005

3rd, 1st, and 2nd places

3rd, 1st, and 2nd places

Österr.Staatsmeisterschaft&Gams (Austrian Championship)

 


Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 4 5 6 Total
1 AUT 8154   Dietmar Gfreiner   Martin Fussi   AUT 8154   Att   10.0 3.0 23.0 2.0 1.0 3.0 19
2 AUT 8226   Johann Spitzauer   Adolf Luetzlbauer   AUT 8226   Bal   8.0 1.0 8.0 1.0 4.0 7.0 21
3 AUT 8146   Franz Kloiber   Michael Mueller   AUT 8146   SMA   5.0 6.0 24.0 3.0 5.0 5.0 24
4 AUT 7481   Albert Sturm   Peter Moeckl   AUT 7481   Att   2.0 2.0 17.0 5.0 10.0 8.0 27
5 AUT 7801   FLORIAN RAUDASCHL   ERICH J SCHERZER   AUT 7801   SMA   1.0 10.0 1.0 12.0 14.0 4.0 28
6 AUT 8123   Walter Passegger   Martin Kropfitsch   AUT 8123   AU   4.0 8.0 13.0 9.0 15.0 1.0 35
7 AUT 7928   Josef Urban   Florian Urban   AUT 7928   TR   11.0 19.0 3.0 4.0 2.0 16.0 36
8 AUT 8110   Christian Nehammer   Gunther Mitterhauser   AUT 8110     15.0 13.0 27.0 7.0 6.0 2.0 43
9 AUT 7572   Andreas Denk   Thomas Mueller   AUT 7572   Att   29.0 [DNF] 5.0 5.0 11.0 9.0 14.0 44
10 AUT 820   Heimo Schlagbauer   Walter Schlagbauer   AUT 820   AU   7.0 9.0 10.0 14.0 7.0 19.0 47
11 GER 7975   Thomas Hopf   Florian Wahl   GER 7975   ZuW   13.0 12.0 19.0 15.0 3.0 6.0 49
12 AUT 7818   Michael Felzmann   Bjorn Gilhofer   AUT 7818     14.0 17.0 12.0 8.0 8.0 11.0 53
13 AUT 7846   RONALD PALLESCHITZ   GERHARD WEINREICH   AUT 7846   H   6.0 11.0 15.0 18.0 13.0 12.0 57
14 GER 7837   Sibylle Merk   Michael Merk   GER 7837   Neu   3.0 22.0 21.0 10.0 11.0 13.0 58
15 GER 7944   Klaus Kappes   Steffan Zuest   GER 7944   UB   17.0 24.0 6.0 6.0 18.0 15.0 62
16 AUT 8204   Andreas Hanakamp   Clemens Holzapfel   AUT 8204     21.0 14.0 9.0 13.0 12.0 17.0 65
17 AUT 8001   Andreas Oelwein   Gerd Matuschek   AUT 8001   AU   18.0 20.0 2.0 17.0 21.0 10.0 67
18 AUT 7795   Franz Mastnak   Ralf Goessler   AUT 7795   TR   23.0 15.0 4.0 22.0 17.0 9.0 67.0001
19 CZE 7372   Igor Sterba   Patrik Olsacher   CZE 7372   Pra   12.0 7.0 7.0 21.0 24.0 21.0 68
20 AUT 8106   Andreas Polanka   Jiri Fetterle   AUT 8106   H   27.0 4.0 20.0 19.0 16.0 18.0 77
21 AUT 812   Wolfgang Koechert   Tobias Haring   AUT 812   TR   9.0 23.0 22.0 20.0 22.0 20.0 93
22 AUT 8075   Harald Hoeferer   Gerhard Ennsbrunner   AUT 8075   AU   16.0 21.0 25.0 16.0 20.0 29.0 [DNS] 98
23 AUT 7809   Theodor Prey   Matthias Poell   AUT 7809   AU   19.0 18.0 26.0 23.0 19.0 23.0 102
24 GER 7550   Tobias Schott   Eberhard Lurz   GER 7550   CBM   20.0 25.0 16.0 29.0 [DNF] 23.0 22.0 106
25 GER 7981   Juergen Janson   Andreas Steinkogler   GER 7981   Teg   22.0 16.0 11.0 29.0 [DNF] 29.0 [DNS] 29.0 [DNS] 107
26 AUT 7360   Karl Kraupa   Ulrike Hubauer   AUT 7360   AU   24.0 26.0 14.0 24.0 26.0 29.0 [DNF] 114
27 GER 7004   Horst Seitz   Klaus Strobel   GER 7004   And   26.0 27.0 18.0 25.0 25.0 29.0 [DNS] 121
28 GER 7946   Philip Lang   Friedrich Hubauer   GER 7946     25.0 29.0 [DNS] 29.0 [DNS] 29.0 [DNS] 29.0 [DNS] 29.0 [DNS] 141

ISCYRA Central Office
914 Bay Ridge Road, Suite 220
Annapolis, Maryland 21403 USA
Phone: +1 443 458 5733
Fax: +1 443 458 5735
SKYPE: star.class.office
office@starclass.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)