originalsidebar2

 


Bacardi Cup
March 6 - 11, 2017, Miami, Florida


2017 Eastern Hemisphere Championship
May 30  - June 4, 2017
Viareggio, Italy


2017 Western Hemisphere Championship
June 13 - 18, 2017
Cleveland, Ohio USA

Newest Star Number

8522

 

 

Star Class Olympic Results
 
Star Class Olympic Results 1932 - 2008

1932 OLYMPICS, Los Angeles, USA regatta report

Nation Skipper Yacht R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total


United States Gilbert Gray Jupiter 1 3 1 1 1 2 1 46

United Kingdom Colin Ratsey Joy 2 4 4 4 3 1 3 35

Sweden Gunnar Asther Swedish Star 3 7 5 5 4 3 2 27

Canada Harry Wylie Windor 5 5 2 2 6 4 4 27

France Jean Herbulot Tramontane dnf 2 3 3 2 dsq 5 26

Holland Adrian Mass Bem 4 6 6 w/d 5 5 dns 16

South Africa Cecil Goodricke Springbok w/d 1 dns dns dnsdns dns 7



Winning yacht built by Joseph Parkman, Brooklyn, U.S.A. *Tie for third won by default





1936 OLYMPICS, Kiel, Germany regatta report

Nation Skipper Yacht Daily Points Total


Germany Bischoff Wannsee 12 9 12 12 11 12 12 80

Sweden Laurin Sunshine 11 12 10 11 1 10 9 64

Holland Mass Bem II 0 11 9 10 12 11 10 63

United Kingdom Girogono Poka 9 10 11 6 5 8 7 56

United States Waterhouse Three Star Too 10 8 1 4 10 9 5 11

Norway No Record K N S 8 3 6 7 9 7 4 44

France Herbulot Fada 3 0 4 9 8 6 11 41

Turkey Ulmann Marmara 6 7 7 1 7 2 8 38

Italy de Sangro Pegasos 5 6 8 2 4 3 6 34

Portugal Fiuza Vicking 7 0 0 8 6 5 2 28

Japan Takarbe Mayolu 4 5 0 3 2 4 1 19

Belgium Godts Freddy 2 4 0 1 3 1 3 18



Winning yacht No. 1287, built by Caesar Fuhlendorf, Hamburg, Germany, 1936. Total point system.



1948 OLYMPICS, Torquay, England regatta report

Nation Skipper Yacht Placed in each race Points

United States H Smart Hilarius 4 1 2 1 3 dq 6 5828

Cuba de Cardenas Kurush 7 dq 7 2 7 1 2 4849

Holland Mass Starits 3 1 1 3 4 2 7 4731

United Kingdom Knowles Gem II 2 2 6 4 2 dq dm 4372

Italy Straulino Legioario 1 3 3 dq 1 dq dm 4370

Portugal Fiuza Espadarte 11 6 1 5 12 5 3 4292

Australia Sturrock Moorina 0 4 15 6 10 4 1 3828

Canada Gooderham Ariel 9 14 4 14 8 6 10 2631

Spain Allende Galerna 15 7 16 10 5 7 8 2164

Greece Calambokidis Nephron I 8 12 9 12 11 9 4 2132

France Lorion Aloha II 12 5 8 8 6 3 dm 2515

Finland Nyman Lucky Star 13 11 13 13 9 11 5 2058

Austria Obermuller Donar III 10 15 14 15 15 8 9 1661

Brazil Bracony Buscape II 16 13 11 11 1 10 11 1644

Switzerland Bryner Ali Baba II 6 9 12 9 dq dm dm 1610

Argentina Piscentini Acturua 14 10 10 7 13 dm ds 1551

Sweden Melin Lotta IV 5 da 17 16 dq 0 ds 888



Winning yacht No. 2570, built by Old Greenwich Boat Co., Old Greenwich, U.S.A., 1947

NOTE - Premium point and throw out system.



1952 OLYMPICS, Helsinki, Finland regatta report

Nation Skipper Yacht Placed in each race Points

Italy Straulino Merope 2 1 2 2 1 2 1 7635

United States Price Comanche 1 7 1 1 3 1 8 7216

Portugal Fiuza Espadarte 4 8 3 3 5 6 3 4902

Cuba de Cardenas Kurush IV 5 12 4 4 6 3 7 4535

Bahamas Knowles Gem III 3 6 6 10 2 8 9 4405

France Chabert Eissero 6 11 7 7 4 4 10 3866

Sweden Melin Lotts IV 7 9 5 5 9 10 4 3785

Holland Mass Bem II 9 3 9 11 8 5 11 3510

Switzerland Bryner Ali Babe IV 13 2 14 9 7 7 18 3400

Canada Woodward Whirlaway 12 13 11 16 10 14 2 2889

West Germany Fischer Paka 8 10 nf 14 21 11 5 2367

Brazil de Paula Bu III 11 4 13 19 12 16 15 2350

United Kingdom Banks Fortuna 15 5 nf 20 15 18 6 2178

Austria Musil 30 Februar 16 15 18 8 13 9 14 2092

Greece Timoleon Marie-Tim 19 16 10 6 18 17 13 1983

Argentina Vrilebona Arcturus 10 19 nf 13 11 12 17 1833

U.S.S.R. Chumakov Uragan 18 14 16 12 16 15 12 1660

Australia Flarvey Hornet 14 20 8 18 20 13 20 1571

Finland Nyman Lucky Star 17 17 15 17 14 19 16 1522

Yugoslavia Fafanceli Primorka 20 18 12 15 17 20 21 1218

Monaco de Sigaldi Hirondelle nf nf 17 21 19 21 19 560



Winning yacht, No. 2958 built by Old Greenwich Boat Co. Old Greenwich, U.S.A., 1949

NOTE - Premium point and throw out system.



1956 OLYMPICS, Melbourne, Australia

Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points

1 U.S.A. 3745 H.P. Williams L.E. Low 1 5 2 1 2 2 2 5876

2 Italy 3810 A. Straulino N. Rode 3 dsq 1 3 3 1 1 5649

3 Bahamas 3829 D. Knowles S. Farrington 2 2 5 2 1 3 3 5223

4 Portugal 3430 D. Bello J. Silva 10 1 3 4 6 5 5 3825

5 France 3490 P. Chancerel M. Parent 5 3 4 5 5 dnf 6 3126

6 Cuba 3076 C. de Cardenas J. de Cardenas 4 dsq 6 wrd 4 4 4 2714

7 England 3394 B. Banks S. Potter 6 4 7 8 7 6 7 2387

8 Russia 3517 T. Pineguin F. Shutkov 7 8 8 7 8 8 8 1778

9 Australia 2624 R. French J. Downey 8 9 12 6 11 9 11 1409

10 Canada 3538 E. Pennell G. Parsons 11 7 9 wr 10 7 10 1395

11 Argentina 3463 O. Lagos J. Brown 9 6 10 wrd 9 wrd 9 1260

12 Thailand 3395 Prince Bira P. Navayudih ds 10 11 wr wr nf 12 420



1960 OLYMPICS, Naples, Italy

Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points

1 U.S.S.R. 3802 T. Pineguin F. Shutkov 1 2 1 1 3 5 5 7619

2 Portugal 3954 M. Quina J. Quina 3 3 8 2 5 1 3 6665

3 U.S.A. 3871 W. Parks R. Halperin 9 7 4 3 2 4 1 6269

4 Italy 3810 A. Straulino Carlo Rolandi 4 4 5 10 1 2 7 6047

5 Switzerl. 4099 Hans Bryner Ulrich Bueher 6 5 2 5 4 6 2 5716

6 Bahamas 4262 D. Knowles S. Farrington 11 1 3 14 11 3 6 5282

7 W. Germany 4254 Bruno Splieth Eekart Wagner 2 9 13 4 6 ret 4 4745

8 Yugoslavia 4058 Mario Fafangel Janeo Kosmina 7 6 14 8 7 7 8 3977

9 Brazil 4077 Jorge Pontual N. de Oliveira 10 13 9 6 8 11 9 3466

10 Sweden 3883 Sune Carlsson P.O. Carlsson 8 8 12 11 10 9 12 3216

11 France 3898 Georges Pisani N. Desaubliaux 21 12 7 12 12 8 10 3101

12 Hungary 4282 Istvan Telegdi Istvan Justasi 12 15 6 7 13 15 11 3063

13 Cuba 3792 J. de Cardenas C. de Cardenas 15 11 11 18 9 22 16 2425

14 Finland 3675 F.A. Ehrstrom R Zachariassen 5 16 10 rt 22 rt 15 2260

15 Austria 4194 Harald Musil Franz Eisl 14 10 15 9 20 rt 19 2240

16 Mexico 4294 Carlos Braniff M. de la Lama 19 17 19 22 17 12 13 1885

17 Argentina 3701 R. Mieres Victor Fragola 17 22 17 23 14 14 18 1747

18 Australia 4196 Robert French Jack H. Downey 13 21 20 21 21 10 20 1736

19 Thailand 4163 P. Birabongse B. Chomith 22 14 21 16 19 20 17 1614

20 Greece 4228 N. Vlangalis S. Makridakis 18 19 18 25 15 17 21 1579

21 Venezuela 3929 Daniel Camejo Pedro Camejo 23 23 23 15 18 13 22 1485

22 Spain 4084 Jose A. Ocejo E. Gurruchaga 20 24 22 17 16 16 23 1453

23 Canada 3298 W. Burgess William West 25 25 16 13 24 21 24 1298

24 England 4253 J.F. Mitchell Jean Mitchell 16 18 26 19 26 19 25 1283

25 Malta 2955 Paul Ripard John Ripard 24 20 24 20 25 rt 14 1173

26 Japan 3457 Mizuki Yamada Y. Sakaibara 26 26 25 24 23 18 26 871



1964 OLYMPICS, Tokyo, Japan

Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points

1 Bahamas 4789 D. Knowles Cecil G. Cooke 1 5 dnf 6 1 1 7 5664

2 U.S.A. 4841 R. Stearns Lynn Williams 7 8 1 2 3 3 2 5585

3 Sweden 4704 P. Petterson H. Sundstrom 9 10 2 1 2 2 4 5527

4 Finland 4779 Peter Tallberg H. Tallberg 2 4 3 4 4 8 1 5402

5 U.S.S.R. 4773 Timir Pinegin Feodor Shutkov 3 1 dnf 5 10 4 8 4305

6 W. Germany 4871 Bruno Splieth Max K. Meyer 5 3 4 3 6 6 6 4175

7 Canada 4736 David Miller William West 4 14 5 8 11 5 3 3565

8 Portugal 3870 Duarte Bello F. Bello 6 2 dnf 9 7 12 5 3300

9 Switzerl. 4627 Hans R. Bryner Urs Bucher 12 7 7 7 8 10 9 2360

10 Australia 3922 Martin Visser Thomas Owens 8 16 df 1O 5 7 12 2256

11 Brazil 3910 Harry H. Adler Luis Peixoto 10 6 df 12 9 9 10 2221

12 Argentina 4582 Rob Sieburger A. Pekelharing 14 15 6 16 12 13 15 1518

13 Japan 4332 Masayukilshi Takafumi Okubo 15 11 8 13 13 16 16 1494

14 Mexico 4858 Carlos Braniff Andres Gerard 11 9 df 15 16 14 11 1424

15 Italy 4484 Luigi Croce Luigi Saidelli 13 12 df 11 15 11 13 1423

16 Venezuela 4906 Daniel Camejo Juan S. Feld 16 13 9 14 14 15 14 1356

17 Cambodia 4143 A. Candara Tal Kim 17 df df df df df df 202



1968 OLYMPICS, Acapulco, Mexico regatta report

Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points

1 U.S.A. 4733 Lowell North Peter Barrett 1 3 3 1 2 12 1 14.4

2 Norway 5303 Peder Lunde Jr Per Olav Wiken 2 1 6 11 7 7 2 43 7

3 Italy 5023 Franco Cavallo C. Gargano 9 2 4 8 1 4 6 44 7

4 Demmark 4969 P. Elvstrom Poul Mik-Meyer 3 6 10 7 5 1 5 50.4

5 Bahamas 4025 D. Knowles P. Knowles 6 dns 2 3 4 9 14 63.4

6 Australia 5130 David Forbes R. Williamson 4 7 5 12 ret 6 4 68.4

7 Brazil 5053 Erik Schmidt Axel Schmidt 18 8 17 17 3 2 3 74.4

8 Switzerl. 5321 Edwin Bernet Rolf Amrein 10 4 1 10 13 11 12 75

9 Sweden 5119 J. Albrechtson Ulf Norrman 5 5 11 4 dq 13 7 77

10 England 5175 Stuart Jardine James P. Ramus 12 11 8 2 9 14 16 87

11 Finland 5143 Peter Tallberg H. Tallberg 7 9 9 19 6 15 9 90.7

12 W. Germany 5195 Eckart Wagner Kopperschmidt 8 12 ret 9 8 10 13 96

13 Hungary 4775 Kalman Tolnay Farkas Laszlo 17 16 7 5 17 3 ret 96.7

14 G.D.R. 5223 H. Bogumil U. Springsklee 16 15 12 6 11 17 11 106.7

15 Canada 5272 Bruce Kirby Oswald Blouin 14 18 14 15 16 5 8 107

16 U.S.S.R. 4773 Timir Pinegin Fedor Shutkov 11 10 16 14 10 rt ret 117

17 Portugal 5205 Mario Quina J.M. Quina 13 13 15 13 12 18 17 119

18 Spain 5217 J.M. Allende J.M. Allende rt rt 13 20 dsq 8 10 126

19 Mexico 5197 Andres Gerard Marcos Gerard 19 17 18 16 15 16 15 133

20 Argentina 5235 Rob Sieburger Jorge D. Vago 15 14 19 18 14 19 ret 135





1972 OLYMPICS, Kiel, Germany

Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points

1 Australia 5687 David Forbes John Anderson 3 8 2 3 4 1 3 28.1

2 Sweden 5671 P. Petterson S. Westerdahl 2 7 1 4 5 18 5 44

3 W. Germany 5663 Willi Kuhweide Karsten Meyer 4 3 11 2 6 4 4 44.4

4 Brazil 5217 Joerg Bruder Jan W. Aten 6 10 8 5 1 2 8 52.7

5 Italy 5656 Flavio Scala Mauro Testa 5 6 3 10 13 9 1 58.4

6 Portugal 5643 A. M. Correia Ulrich Anjos 10 4 6 11 3 5 17 68.4

7 England 5646 Stuart Jardine John Wastall 1 13 4 6 11 10 10 68.7

8 Hungary 5245 A. Gosztonyi G. Holovits 16 5 7 13 9 8 2 74

9 U.S.S.R. 5450 Boris Budnikov V. Vassiliev 7 1 dsq 8 8 14 9 76

10 U.S.A. 5703 Alan Holt Richard Gates 13 dq 13 7 2 12 11 89

11 Austria 5688 Manfred Stelzl Peter Luschan 8 15 5 15 7 7 18 92

12 Canada 5639 Ian Bruce Peter Bjorn 9 12 16 1 15 15 13 94

13 Bahamas 5525 D. Knowles M. R. Higgs 12 2 10 12 df 16 14 97

14 Switzerl. 5624 Edie Bernet Rolf Amrein dq 16 9 14 10 3 15 99.7

15 Norway 5636 B. Lofteroed Odd Lofteroed 14 14 12 9 12 11 7 101

16 V.I. 5635 Ken Klein Peter Jackson 11 11 17 17 14 6 12 106.7

17 G.D.R. 5223 H. Weichert H. J. Lange 15 9 14 df 16 13 6 108.7

18 Argentina 5743 Bill Calegari H. Schenone 17 17 15 16 17 17 16 134





1976 OLYMPICS

The Star Class was replaced by the Tempest.



1980 OLYMPICS, Tallinn, U.S.S.R.

Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points

1 U.S.S.R. 6494 V. Mankin A. Muzychenko 2 1 1 5 1 6 7 24.7

2 Austria 6541 H. Raudaschl Karl Ferstl 1 4 dsq 3 2 1 9 31.7

3 Italy 6573 Giorgio Gorla Alfio Peraboni 3 3 3 4 4 2 6 36.1

4 Sweden 6613 Peter Sundelin H. Lindstrom 6 5 5 1 5 7 2 44.7

5 Denmark 6587 J. Christensen Morten Nielsen 4 7 12 2 6 5 1 45.7

6 Holland 6545 B. Binkhorst J. Vandenberg 10 2 2 11 3 3 10 49.4

7 Spain 6523 A. Gorostegui J.M. Benavides 7 8 7 6 7 4 12 72.7

8 G.D.R. 6312 W.E. Richter O. Engelhardt 8 13 6 13 10 9 4 83.7

9 Brazil 6657 E. Souza Ramos P. Erzberger 9 11 8 8 9 11 5 85

10 Hungary 5950 G. Holovits Tamas Holovits 5 12 9 7 12 8 11 87

11 Finland 6346 Peter Tallberg Mat Tallberg 12 6 4 12 11 10 13 88.7

12 Polland 6403 Tomasz Holc Z. Malicki 11 10 10 9 df df 3 89.7

13 Switzerl. 6535 J.C. Vuithier J.P. L'Mullier 13 9 11 10 8 dsq 8 95



1984 OLYMPICS, Los Angeles, CA

Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points

1 U.S.A. 6960 Bill Buchan Steve Erickson 1 9 dnf 2 6 1 1 29.7

2 Germany Joachim Griese M. Marcour pms 4 4 6 1 4 3 41.1

3 Italy Giorgio Gorla Alfio Perabori 3 6 3 7 3 2 6 43.5

4 Sweden Kent Carlson H. Eyermann 4 2 2 4 8 6 5 43.7

5 Austria H. Raudaschl Karl Ferstl 6 13 1 11 10 3 2 53.1

6 Greece I. Hatzipavliz L. Pelekanakio 2 1 11 13 11 10 8 67

7 Spain A. Gorostegui Jose Doreste 8 14 10 5 4 7 7 74

8 Holland B. Binkhorst W van Walt dnf 7 ymp 1 2 dsq 9 76

9 England Iain Woodward John Maddocks 5 12 8 17 12 5 4 78

10 Bahamas Steven Kelly Montague Higg 11 16 6 3 7 11 11 81.4

11 Australia Colin Beashel Richard Coxon dnf 3 5 12 9 8 13 81.7

12 Brazil E. Souza Ramos Roberto Souza 9 8 7 9 5 9 12 82

13 Canada L. Lemieux Wittold Gesing 7 5 14 8 13 df 10 92

14 Switzerl. J. Steinmayer Reto Heilig 10 15 9 10 15 12 14 106

15 Venezuela John Drew-Bear C. Flebbe 12 10 12 14 17 13 df 114

16 Chile R. Zuazola Carlos Rossi 15 11 13 16 19 17 18 126

17 Portugal A. Correia Henrique Anjos 13 19 15 18 14 16 16 128

18 V.I. John F. Foster J.F. Foster Jr 14 17 df 15 16 15 17 130

19 Barbados Howard Palmer Bruce Bayley 16 18 16 ps 18 14 15 133





1988 OLYMPICS, Pusan, South Korea, September 20-26
Pl. Nation Skipper Crew Placed in each race Points

1 England M. McIntyre P. Bryn Valle 8 1 4 7 13 7 1 45.7

2 U.S.A. Mark Reynolds Hal Haenel 6 4 1 5 4 4 dnf 48.0

3 Brazil Torben Grael Nelson Falcao 1 7 2 11 2 dnf 6 50.0

4 Sweden M. Johansson Mats Hansson 12 5 9 1 5 10 3 56.7

5 Italy Giorgio Gorla Alfio Peraboni 10 2 6 3 6 11 9 63.1

6 Canada Dave MacDonald Don MacDonald 3 11 12 2 1 14 dnf 63.7

7 Australia Colin Beashel Gregory Torpy 4 8 13 6 12 6 2 66.4

8 U.S.S.R. V. Soloviev A. Zybine 5 14 16 8 3 3 7 68.4

9 Holland Steven Bakker J. Vandenberg 9 3 7 13 10 8 4 71.7

10 W. Germany Alex Hagen Fritz Girr Jr 2 6 5 4 dq dq 8 72.4

11 Denmark A. GeertJensen Mogens Just ps 10 10 9 8 2 5 74.0

12 Greece H. Hadilpaviis C. Manthos 7 9 3 dq 17 5 14 86.7

13 Austria H. Raudaschl S. Puxhandl 13 df 11 15 9 1 13 91.0

14 Barbados Michael Green Howard Palmer df 18 14 12 7 17 10 114.0

15 Portugal P. De Barros Henrique Anjos 16 13 8 16 14 16 12 115.0

16 Argentina A. Zanetti J. Labandeira 15 16 15 10 15 13 15 119.0

17 Spain Juan Costas Jose Perez 11 12 df 14 19 9 pms 123.0

18 Switzerland J.C. Vuithier M. Calderari 14 15 19 yp 16 ds 11 126.0

19 Bahamas D. Knowles Steven Kelly 18 19 17 17 11 18 dns 136.0

20 Virgin Islands John Foster John Foster Jr 17 17 20 18 18 15 16 137.0

21 Uruguay Bernd Knuppel A. Ferreiro df ds 18 19 20 12 dnf 149.0

Winning Yacht: Built by Danilo Folli, Mandello Lario, Italy.





1992 OLYMPICS, Barcelona, Spain, July 26-August 1, 1992
Pl. Nation Boat # Skipper Crew Placed in each race Points
1 U.S.A. 7592 Mark Reynolds Hal Haenel 2 1 3 1 3 11 dsn 31.4
2 New Zealand Roderick Davis Donald Cowie 4 3 5 12 6 7 5 58.4
3 Canada 7603 Ross Macdonald Eric Jespersen 3 12 pms 2 19 4 2 62.7
4 Holland Mark Neeleman Johann Schrier 14 7 7 5 23 1 4 64.0
5 Sweden Hans Wallen Bobby Lohse 19 4 1 8 2 9 2 65.0
6 W. Germany Hans Vogt Joerg Fricke 7 17 2 3 16 2 18 69.7
7 Australia Colin Beashel David Giles 12 10 6 9 5 3 7 71.4
8 Greece I. Kisseoglou D. Boukis 18 8 11 21 7 10 1 84.0
9 Denmark Benny Andersen M. Mikkelsen 21 6 19 4 1 19 10 85.7
10 Spain Fernando Rita Jaime Piris 5 13 14 7 14 15 3 87.7
11 Brazil Torben Grael M. Ferreira 8 2 17 6 ps dns 8 98.7
12 England David Howlett P. Lawrence 6 5 4 18 20 20 14 99.7
13 Portugal Fernando Bello F. Pinheiro 1 9 ps 19 8 21 15 102.0
14 U.S.S.R. G Biganichvili V. Gronzdev 24 19 ds 15 4 5 6 105.7
15 Italy R. Benamati Mario Salani 16 16 8 10 22 8 12 106.0
16 Ireland Mark Mansfield Tom McWilliam 11 11 15 16 12 6 16 106.7
17 Bahamas Steven Kelly W. Holowesko 17 14 10 22 9 12 19 117.0
18 France Pat Haegeli Yannick Adde 9 15 13 14 13 22 17 117.0
19 Bermuda Peter Bromby Paul Fisher 10 20 16 13 15 18 11 119.0
20 Austria H. Raudaschl F. Gruber 15 18 18 11 11 14 23 123.0
21 Switzerland Andreas Bienz Beat Stegmeier 20 pms 9 20 10 17 13 125.0
22 Hungary Tibor Tenke Ferenc Nagy 13 22 12 17 18 16 pms 134.0
23 Argentina Albert Zanetti Carlos Gabutti ps 21 20 23 21 13 9 143.0
24 Antigua Carlo Falcone Paola Vittoria 25 25 21 26 17 25 22 171.0
25 Virgin Islands John Foster John Foster Jr 23 23 22 24 24 23 20 171.0
26 Cayman Islands John Bodden Byron Marsh 22 24 23 25 25 24 24 178.0

Winning Yacht: 7592. Built by Danilo Folli, Mandello Lario, Italy, 1991.

1996 OLYMPICS, Savannah, Georgia, USA, July 21-29, 1996
Pl. Nation Skipper Crew Placed in each race Points

1 Brazil Torben Grael M. Ferreira 1 6 2 7 1 4 9 2 6 3 25

2 Sweden Hans Wallen Bobbie Lohse 4 7 7 8 2 1 3 4 8 1 29

3 Australia Colin Beashel David Giles 11 1 1 1 8 3 2 7 9 ps 32

4 Greece A. Bountouris D. Boukis 6 8 14 3 6 6 1 16 4 11 45

5 New Zealand Roderick Davis Donald Cowie 2 4 17 11 10 9 4 6 1 10 46

6 Italy Enrico Chieffi R. Sinbaldi 15 3 6 6 3 2 5 13 14 ps 52

7 Spain J.L. Doreste Javier Hermida 5 5 11 13 9 11 pms 1 15 2 57

8 U.S.A. Mark Reynolds Hal Haenel 3 2 5 5 5 21 15 22 18 5 58

9 Denmark M. Hestbaek M. Heijlsberg 7 9 8 2 12 10 6 10 12 13 64

10 Germany Frank Butzmann Kai Falkenthal 8 13 4 4 17 12 8 15 2 15 66

11 England Glyn Charles George Skuodas 14 14 10 17 4 7 7 3 16 9 68

12 Ireland Mark Mansfield David Burrows 22 ps 12 9 16 13 10 8 3 4 75

13 Bermuda Peter Bromby Lee White 9 20 9 10 11 19 14 11 11 6 81

14 Canada Ross Macdonald Eric Jespersen dq pms 3 18 7 8 11 5 23 7 82

15 Austria H. Raudaschl A. Hanakamp 12 12 13 19 13 5 13 20 13 8 89

16 Georgia G Biganishvili V. Gruzdev 13 10 22 14 23 24 21 9 5 18 112

17 Russia V. Soloviev A. Mikhaylin 10 16 21 df 14 15 19 19 7 21 121

18 Hungary Csaba Haranghy Andras Komm 21 18 20 16 20 17 17 14 10 16 128

19 Bahamas Mark Holowesko M. Pritchard 20 11 15 20 21 18 12 23 20 12 128

20 Finland R. Gronblom Ville Kurki 16 19 18 12 15 16 16 df 17 19 129

21 Portugal Diogo Cayolla Raul Costa 19 15 16 15 18 14 20 18 21 14 129

22 Argentina G. Calegari Mauro Maiola 17 17 23 22 19 22 18 17 19 17 146

23 Belorus S. Khoretsky Vladimir Zuyev 18 21 19 21 22 20 22 21 22 20 162

24 American Samoa Rob Lowrance Fua Logo Tavui 23 23 df 24 25 25 23 12 25 22 177

25 Cayman Islands Donald McLean Carson Ebanks 24 22 24 23 24 23 ps 24 24 23 187



Winning Yacht: Built by Cantiere Nuatico Lillia, Como, Italy.

Second place yacht: Built by Danilo Folli, Mandello Lario, Italy.

Third place yacht: 7829. Built by Danilo Folli, Mandello Lario, Italy. 1995





2000 OLYMPICS, Sydney, Australia, September 20-29, 2000
Pl. Nation Skipper Crew Placed in each race Points

1 USA Mark Reynolds Magnus Liljedahl 14 3 10 5 6 10 1 2 4 1 2 34

2 GBR Ian Walker Mark Covell 1 9 11 7 2 3 2 1 7 9 3 35

3 BRA Torben Grael Marcelo Ferreira 3 13 1 2 1 6 7 4 12 3 ocs 39

4 BER Peter Bromby Lee White 4 10 3 8 4 1 12 7 6.3 8 4 45.3

5 CAN Ross MacDonald Kai Bjorn 7 5 13 4 14 5 3 ocs 5 5 1 48

6 NED Mark Neeleman Jos Schrier 5 7 7 11 8 4 15 6 1 4 8 50

7 AUS Colin Beashel David Giles 8 8 6 1 3 2 8 9 dq 12 6 51

8 ESP J. vanderPloeg Rafael Trujillo 2 4 dsq 3 11 7 4 10 3 11 ocs 55

9 NZL Gavin Brady Jamie Gale 16 1 5 9 5 15 6 5 2 16 9 57

10 ITA Pietro D'Ali F. Colaninno 9 2 8 6 13 12 10 os dnc 2 ocs 79

11 GRE Dimitri Boukis Leonid. Pelekanakis 6 11 15 14 12 13 5 11 9 6 7 80

12 GER Marc Pickel Thomas Auracher 11 6 2 13 10 8 11 13 8 15 dsq 82

13 SWE Mats Johansson Leif Moeller 12 16 9 12 9 11 9 8 10 7 10 85

14 IRL Mark Mansfield David O'Brien 15 12 12 10 7 9 13 3 11 13 ocs 90

15 SUI Flavio Marazzi Renato Marazzi 13 14 4 dq dq df 16 12 6 10 5 97

16 ARG Eduardo Farre Mariano Lucca 10 15 14 15 dc 14 14 14 13 14 11 119



Winning Yacht: 7829. Built by Danilo Folli, Mandello Lario, Italy, 1995.

Second place yacht: Built by Danilo Folli, Mandello Lario, Italy, 2000.

Third place yacht: 8034. Built by Cantiere Nuatico Lillia, Como, Italy, 2000.





2004 OLYMPICS Athens, Greece, August 21-29, 2004 report
Pos Nat Skipper Crew #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 #10 #11 Pts.
1 BRA Torben Grael Marcelo Ferreira 5 4 1 1 2 5 2 7 11 4 18 DNC 42
2 CAN Ross MacDonald Mike Wolfs 7 11 4 3 1 5.2 RDG 8 14 8 2 2 51.2
3 FRA Xavier Rohart Pascal Rambeau 3 9 6 15 7 2 4 12 3 1 7 54
4 SUI Flavio Marazzi Enrico De Maria 10 1 3 7 9 9 12 11 4 7 9 70
5 USA Paul Cayard Phil Trinter 1 6 15 10 3 6 1 15 6 8 16 71
6 GBR Iain Percy Steve Mitchell 8 3 12 9 6 3 16 5 7 17 4 73
7 ITA Francesco Bruni Guido Vigna 13 5 9 4 16 12 3 8 2 5 14 75
8 BER Peter Bromby Lee White 17 16 8 11 12 10 6 4 1 3 11 82
9 DEN Nicklas Holm Claus Olesen 4 12 2 2 11 7 5 17 16 14 10 83
10 ESP Roberto Bermudez Pablo Arrarte 2 13 5 6 17 8 13 6 12 15 5 85
11 GRE Leonidas Pelekaakis Georgios Kontogouris 16 2 10 17 5 14 10 1 9 16 3 86
12 SWE Fredrik Loof Anders Ekstrom 15 8 18 OCS 14 10 1 14 2 15 9 8 96
13 AUT Hans Spitzauer Andreas Hanakamp 12 14 7 16 14 16 9 3 5 11 6 97
14 NED Mark Neeleman Peter Van Niekerk 14 10 14 12 8 4 15 10 17 10 1 98
15 AUS Colin Beashel David Giles 9 7 18 OCS 5 4 13 11 16 14 6 13 98
16 GER Alexander Hagen Jochen Wolfram 6 17 13 8 15 11 7 13 13 12 12 110
17 IRL Mark Mansfield Killian Collins 11 15 11 13 13 15 17 9 10 13 15 125
 




2008 OLYMPICS - Beijing, China August 15-21, 2008 Report

Pl Nat. Skipper Crew Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Medal Pts.

1 GBR Iain Percy Andrew Simpson Sol 7 13 3 5 8 2 1 1 2 6 10 45

2 BRA Robert Scheidt Bruno Prada GuB 10 11 6 1 9 10 2 3 3 3 6 53

3 SWE Fredrik Loof Anders Ekstrom Bk 1 4 15 3 6 1 8 2 1 7 20 53

4 POL Mateusz Kusznierewicz Dominik Zycki Isol 5 6 8 2 10 9 3 5 9 13 2 59

5 SUI Flavio Marazzi Enrico De Maria TB 9 7 9 9 5 5 6 11 4 1 4 59

6 FRA Xavier Rohart Pascal Rambeau NI 12 1 5 4 7 6 9 9 8 2 18 69

7 GER Marc Pickel Ingo Borkowski Brm 2 14 1 8 3 8 14 10 6 10 8 70

8 POR Afonso Domingos Bernardo Santos CP 3 3 10 OCS 13 3 5 7 7 9 12 72

9 NZL Hamish Pepper Carl Williams Isol 4 9 2 11 1 12 11 13 5 11 14 80

10 ITA Diego Negri Luigi Viale VE 13 8 12 7 11 7 7 6 13 5 16 92

11 USA John Dane III Austin Sperry MoB 8 2 4 12 15 15 16 16 10 4 -- 86

12 AUT Hans Spitzauer Christian Nehammer Att 14 10 11 6 14 4 12 4 12 14 -- 87

13 IRL Peter O'Leary Stephen Milne Isol 6 12 7 10 12 13 13 8 11 12 -- 91

14 AUS Iain Murray Andrew Palfrey LMac 11 15 13 15 2 11 10 12 14 8 -- 96

15 CRO Marin Lovrovic Jr Sinisa Mikulicic Kv 15 5 14 13 4 14 4 14 15 15 -- 98

16 CHN Hongquan Li He Wang Isol 16 16 16 14 16 16 15 15 16 16 -- 140



2012 OLYMPICS - Portland and Weymouth, Great Britain July 29 - August 11, 2012 Report

lace

Boat

Skipper

Crew

Sail #:

Fleet

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Medal

Total

1

8446  

Loof Fredrik  

Salminen Max  

SWE  

Bk  

10

4

4

1

5

3

4

1

2

6

2

32

2

8458  

Percy Iain  

Simpson Andrew  

GBR  

SO  

11

2

3

2

1

2

1

2

4

1

16

34

3

8456  

Scheidt Robert  

Prada Bruno  

BRA  

Gua  

4

1

9

6

2

1

3

5

1

3

14

40

4

8459  

Melleby Eivind  

Pedersen Petter Morland  

NOR  

NOR  

7

5

2

4

16

11

8

4

7

5

10

63

5

8464  

Pepper Hamish  

Turner Jim  

NZL  

ISOL  

15

7

1

13

6

5

9

8

8

9

4

70

6

8427  

Stanjek Robert  

Kleen Frithjof  

GER  

BF  

6

9

8

7

4

6

BFD

11

9

4

6

70

7

8481  

Mark Mendelblatt  

Brian Fatih  

USA  

TaB  

5

14

5

3

8

9

5

10

3

11

12

71

8

8447  

Kusznierewicz Mateusz  

Zycki Dominik  

POL  

ISOL  

9

3

12

10

3

4

2

9

13

2

18

72

9

8462  

Rohart Xavier  

Ponsot Pierre-Alexis  

FRA  

NI  

1

13

10

11

12

14

11

6

6

8

8

86

10

8473  

O'Leary Peter  

Burrows David  

IRL  

ISOL  

2

6

14

5

11

12

DSQ

7

11

7

20

95

11

8433  

Hestbaek Michael  

Olesen Claus  

DEN  

DF  

12

11

13

15

13

7

6

3

14

10

---

89

12

8466  

Clarke Richard  

Bjorn Tyler  

CAN  

VI  

16

10

6

8

10

OCS

13

12

5

13

---

93

13

8472  

Marazzi Flavio  

De Maria Enrico  

SUI  

TB  

13

8

11

9

15

8

10

13

15

16

---

102

14

8434  

Papathanasiou Emilios  

Tsotras Adonis  

GRE  

GR  

3

16

7

12

7

15

BFD

DSQ

OCS

12

---

106

15

8468  

Domingos Afonso  

Melo Frederico  

POR  

CP  

14

15

15

16

9

10

7

14

10

14

---

108

16

8443  

Lovrovic Marin  

Lovrovic Dan  

CRO  

Kv  

8

12

16

14

14

13

12

15

12

15

---

115

   
footer.shtml
ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starclass.org

... 

Star Class

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store