Photo Credit: FRIED ELLIOTT / friedbits.com



2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
Executive Director: Jon VanderMolen
E-mail: office@starclass.org

Star Class Office
LOG Yearbook: Jerelyn Biehl
Financial: Sherri Campbell
Webmaster

District 21 - Rocky Mountain

Colorado and Wyoming
District Secretary
Hans Bucher

2890 Table Mesa Drive
Boulder, CO 80305

Assistant District Secretary
Paul Kresge

PO Box 11287
Boulder, CO 80301

External Websites

Aspen (Asp) 1994

Reudi Reservoir
Captain
Franz “Jinx” Stone

75 Sopris Avenue
Carbondale, CO 81612

Secretary
Aaron Van Kleek Smith

PO Box 614
Woody Creek, CO 81656

Carter Lake (CarL) 1961

Waters of Carter Lake, Colorado
Captain
Philip Goedert

10080 Phillips Rd
Lafayatte, CO 80026

Secretary
Paul Kresge

PO Box 11287
Boulder, CO 80301

Continental Divide (CD) 1972

Waters of Lake Dillon, Colorado
Captain
Tim Seeling

437 Lakeview Circle E
Breckenridge, CO 80424

Secretary
Richard Sears

810 Wuthering Hts. Dr
Colorado Springs, CO 80921

District 20 - Florida, Bahamas

Caribbean Islands and Florida
District Secretary
Erich Mones Ruiz

251 Crandon Blvd. Apt 638
Key Biscayne, Florida 33149

Assistant District Secretary
Claude Bonanni, Jr.

PO Box 18707
Tampa, FL 33679

External Websites

Biscayne Bay (BisB) 1946

Biscayne Bay and adjacent waters
Captain
Stuart Hebb

7230 East Lago Dr
Coral Gables, FL 33143

Secretary
John Hokanson

1535 Bear Island Dr.
West Palm Beach, FL 33409

Nassau (N) 1932

The waters of Nassau, Bahamas
Captain
Craig Symonette

Box N 3709
Nassau, Bahamas

Secretary
Percy Knowles

PO Box SS 19477
Nassau, Bahamas

Sandpiper Bay (SB) 1976

East coast of Florida including Brevard, Indian River, Martin, St. Lucie, Palm Beach and Okeechobee counties

Tampa Bay (TaB) 1989

Eastern portion of Tampa Bay and Hillsborough Bay
Captain
Claude Bonanni

PO Box 18707
Tampa, FL 33679

District 19 - Venezuela

Waters of Venezuela
District Secretary

Assistant District Secretary

External Websites

Caracas (Car) 1962

Seacoast of Venezuela

District 18 - Argentina and Chile

Waters of Argentina and Chile
District Secretary
Juan Pablo Englehard

Rondeau 1347
1643 Buenos Aires, Argentina

Assistant District Secretary
Pablo Gimeno

18 de Septiembre
Vina del mar
2580 363 Chile

External Websites

Buenos Aires (BA) 1950

Waters of Darsena Norte (River Plate)
Captain
Gerardo Della Torre

Grecia 4752 1 A
1429 CF Buenos Aires, Argentina

Secretary
Juan Pablo Percossi

Asuncion 3636
1419 CF Buenos Aires
Argentina

Olivos (OL) 1951

Port of Olivos
Secretary
Daniel della Torre

Conesa 2017
1428 CF Buenos Aires
Argentina

Valparaiso (VAL) 2006

Waters of Valparaiso Bay
Captain
Vicente Gimeno

18 de Septiembre 122
Recreo Vina del Mar, Chile

Secretary
Fernando Rusowsky

2 Poniente 190
Departamento 81
Vina del mar, Chile

District 17 - Donau Alpen

Austria, Belarus, Croatia, Czech Republic, Georgia, Southern Germany, Hungary, Slovakia, Slovenia, Central Russia, and Ukraine
District Secretary
Jürgen Janson

Zugspitz Strasse 34
85640 Putzbrunn, Germany

Assistant District Secretary
Günther Lux

Elisabethkai 42/6
5020 Salzburg, Austria

External Websites
Austrian National Star Class Website
German National Star Class Website
Hungarian National Star Class Website
Association of German Star Boat Fleets
Czech National Star Class Website
Swiss Star Class Website

Ammersee (AM) 1955

Ammersee and Schwedeninsel except Andechser territory
Captain
Bernhard Schaefer

Gerhart-Hauptmann Str.33
86199 Augsburg, Germany

Secretary
Manfred Michi

Bein Kramer 7
86923 Finning, Germany

Andechser (And) 1961

Waters of Ammersee, Germnay, east side
Captain
Martin Eckel

Foehringer Allee 35
85774 Unterfohring, Germany

Secretary
Heinz-Peter Nersinger

Bodenseestrasse 139
81234 München, Germany

Attersee (Att) 1949

Waters of Lake Attersee
Captain
Albert Sturm

Tegetthofstrasse 3
1010 Wien, Austria

Secretary
Günther Lux

Elisabethkai 42/6
5020 Salzburg, Austria

Balaton (Bal) 1946

North side of Balaton Lake

Bedaius Flotte Chiemsee (B) 1982

Waters of Chiemsee, eastern part

Budapest (Bud) 1958

Southern coast of Lake Balaton and Danube River, Hungary
Captain
Gyorgy Holovits

Matyaskiraly Str 1
8623 Balatonfoldvar, Hungary

Secretary
Dr. Ferenc Husveth

Dea’k Ferenc Str. 57/A
8360 Keszthely, Hungary

Carinthian (AU) 1937

Waters of Carinthia
Captain
Rudolf Köller

August Jaksch Strasse
7/10/83, 9020
Klagenfurt, Austria

Secretary
Heimo Schlagbauer

Wienderstrasse 129C
Gumpoldskirchen
2352 Austria

Chiemsee-Bayrisches Meer (CBM) 1955

Waters of Chimsee, western part
Captain
Dr. Walter Soellner

Ludwigstr. 49
83209 Prien Am
Chiemsee, Germany

Secretary
Xaver Soellner

Landsbergerstrasse 6a
86949 Windach, Germany

Dalmatian (Dal) 1952, reactivated 2009

Waters of middle Dalmatian Coast, the harbor of Split and adjacent islands of Korcula, Vis, Hvar, Brac and Solta
Captain
Marko Marinovic

Put Marina 9
Zrnovnica 21251, Croatia

Secretary

Dnipro (Ukr) 2001

Waters of Ukraine, Dnipro River, Western Crimea coast
Captain
Vasyl Gureyev

Ul Zhamachenka 2, ap 42
02192 Kiev, Ukraine

Secretary
Sergey Cherny

ul b Khmelnitskogo
88-92 01054 Kiev, Ukraine

Haydn (H) 1974

Neufeldersee, Eastern Austria
Captain
Roland Beier

Wasshubergasse 7
2700 Weiner Neustadt
Austria

Secretary
Gerhard Weinreich

Johannesgasse 2/25
1010 Vienna, Austria

Koloska (Kol) 1991

Waters of Balaton, Hungary

Kvarner (Kv) 1959, reactivated 2008

Northern Croatian Adriatic coast including Istrian Peninsula and adjacent islands, with the main horboard, Crikvenica, Reijecka, Opatia, Mali Losinj, Pula and Pocec

Moravia (CZ) 1949, reactivated 1991

Waters of Czechoslovakia
Captain
Stanislav Ott

Vinohrady 55
66902 Znojmo, Czech Republic

Secretary
Andreas Polanka

Sagedergasse 5A/Top 9
1120 Vienna, Austria

Moscow (Mosc) 1959, reactivated 1996

Waters of Klimki and Kliazma Reservoirs
Captain
Alexander Zybin

Trubnikovsky per.

house 26 app 47

Moscow 121069

Secretary
Tatiana Penkina

Akademika Anohina
Str. 6-5-58
119602 Moscow, Russia

Neuschwanstein (Neu) 1966

Waters of Forggensee
Captain
Sibylle G. Merk

Münchner Strasse 21
82061 Neuried, Germany

Secretary
Michael Merk

Münchner Strasse 21
82061 Neuried, Germany

Oreghegy (Ore) 1965

Waters of Balaton Lake
Secretary
Marton Gereben

Pasareti Ut 49
1026 Budapest, Hungary

Prague/Bohemia (Pra) 1952, reactivated 1999


Captain
Jiri Fetterle

Slunecnicova 1155
25083 Kvetnice, Czech Republic

Secretary
Vaclav Cinti Jr.

Matusova 81/2
40801 Rumburk, Czech Republic

Salzburg-Mozart (SMA) 1949

Waters of Wolfgangsee Salzkammergut, Austria
Captain
Franz Kloiber

Steinklueftstr. 20
5340 St Gilgen, Austria

Secretary
Claudia Graber

Hochteitstrasse 86/13
5340 St Gilgen, Austria

Slovenska (Slov) 1959, reactivated 1996

Waters of Slovenija, North Adriatic, Portoroz Bay

Starnbergersee (Sta) 1952

Waters of Starnberg, Germany
Captain
Christian Paucksch

Moosstrasse 18
82319 Starnberg, Germany

Secretary
Christian Knoll

Waisenhausstrasse 57
80637 Müchen, Germany

Tegernsee (Teg) 1960

Lake Tegem, Bavaria
Captain
Jürgen Janson

Zugspitz Strasse 34
85640 Putzbrunn, Germany

Traunsee (TR) 1954

Waters of Traunsee and Neufeldersee, upper Austria
Captain
Wolfgang Koechert

Neuer markt 15
1010 Wien, Austria

Secretary
Elisabeth Urban

Lannastrasse 11
4810 Gmunden, Austria

Ueberlingersee (UB) 1953

Waters of Ueberlingersee, Germany
Captain
Hubert Merkelbach

Helltorstrasse 14
88662 Ueberlingen, Germany

Secretary
Alexander Tennigkeit

Zeppelinstr.10
78464 Konstanz, Germany

United Ukraine (Eukr) 2009

Waters of Ukraine, Siversky Donets River, Pivdennyi Buh River, Azov Sea, Black Sea
Captain
Sergiy Shevchenko

Str. 22 Peremogy, Stary Saltiv
Vovchansk Rayon
62560 Kharviv, Ukraine

Volga (VO) 2009, disbanded 2013

Waters of Kuibyshev reservoir and Volga river, Russia

Zugspitz of Wurmsee (ZuW) 1961

Southern part of Wurmsee, Germany
Captain
Frank Thurner

Wernher-von-Braun Str 8
82256 Furstenfeldbruck, Germany

Secretary
Axel Hampe

Traubingerstrasse 57
82327 Tutzing, Germany

District 16 - North Africia

Algeria, Tunisia, and Morocco
District Secretary

Assistant District Secretary

External Websites

Flotte de Safi (S) 1947

Waters in the vicinity of Safi, Morocco

District 15 - Iberian

Spain and Portugal
District Secretary

Assistant District Secretary

External Websites

Flota de Lisboa (FdeL) 1935

Tagus River Estuary
Secretary
Patrick Monteiro de Barros

Casa das Palmeiras
Rua da Saudade 25
2750-482 Cascais, Portugal

Flota de Puerto de Santander (P-SAN) 1941

Waters of Bahia de Santander

Flota de Cascais (CP) 1945

Bay of Cascais

Laredo (Lar) 1959

Bahia de Laredo, Spain

Porto (Por) 1984

Waters of Leixoes and Porto Portugal

Madrid (M) 1986

Waters of Lado de Entrepenas

Cadiz (CAD) 1989

Waters of Cadiz Bay

District 14 - Mid-Mediterranean

Italy and Greece
District Secretary
Sergio Lambertenghi

Via Strada Granda 49

38069 Torbole Sul Garda, Italy

Assistant District Secretary
Manuele La Porta

​Via Vasco de Gama 271

00121 Ostia, Italy

External Websites

Flotta di Genova (FdiG) 1933


Flotta di Trieste (FdiT) 1935


Captain
Guglielmo Danelon

Via del Lazzaretto

Vecchio 3

34123 Trieste

Italy

Secretary
Davide Battistin

Via Belpoggio 27

34123 Trieste

Italy

Flotta del Lario (Lago di Como) (LdC) 1939


Flotta di Lecco (LEC) 1946


Captain
Vicenzo Locatelli

via Trieste 12

23900 Lecco

Italy

Secretary
Giuseppe Oggioni

Via Guarini Matt 1

30162 Milano

Italy

Flotta del ‘Alto Lario (FdAL) 1946


Captain
Guido Falciola

Via Corregio 20

20149 Milano

Italy​

Secretary
Vito Moschioni

​Via Imbonati 6

22100 Como

Italy

West Garda (WG) 1986


South Garda (SG) 1966


Captain
David Berti

​Via Dell-Arca 3

37011 Bardolino

Italy

North Garda (NG) 1994


Captain
Sergio Lambertenghi

​Via Strada Granda 9/D

38069 Torbole

Italy

Secretary
Silvio Santoni

​Via Matteotti 70

38069 Torbole

Italy

Flotta del Garda (GAR) 1951


Captain
Paolo Masserdotti

​Via Giacomo Soldi 40

24082 Botticino

Italy

Secretary
Roberto Benamati

​Portici Umberto I

27016 Malcesine

Italy

Flotta Verbano (VE) 1951


Captain
Tiziano Auguadro

Via alla Bergamina 27

28325 Verbania

Italy

Secretary
Alberto Calderoni

​Via Giovanni Pascoli 30

28887 Omegna

Italy

Salerno (SI) 1954


Captain
Antonio Tamburini

​Via di Terenzano 5

50135 Firenze

Italy

Sebino (Seb) 1968


Lago di Bracciano (LdB) 1976


Captain
Leone Rocca

​Via Casilina 7

00182 Roma

Italy

Secretary
Paolo Nazzaro

​Via S. Maria dell-Anima 45

00186 Roma

Italy

Jonio (JO) 1977, reactivated 1999


Iseo (IS) 1982


Flotta Palermo (Pal) 1935


Captain
Antonio Barbera

​Via C. Pompea 507/b

90144 Palermo

Italy

Secretary
Renato Irrera

​Via Consolare Pompea 223

98165 Messina

Italy

Isola Comacina (IC) 1952


Greece (GR) 1986


Flotta di Capri (FdCA) 1938


Captain
Fernando Colannino

Via Monte Tortone 9

04024 Gaeta

Italy​

Secretary
Andrea Lupoli

​Via S. Teresa A

Chiaia 41

8012 Napoli

Italy

Roma (Rom) 1988


Captain
Luca Simeone

​Corso Cavour 6

04024 Gaeta

Italy

Secretary
Giampiero Poggi

Via C Colombo 181

00147 Rome

Italy​

Mandello (Man) 1988


Captain
Giovanni Coppo

V. Alberto da Giussano 26

20145 Milano

Italy​

Secretary
Daniele Gini

​Via M. D’Oggiono 27

23900 Lecco

Italy

Perla Della Versilia (PDV) 1990


Captain
Alessandro Cinquini

Via Buozzi 12

55043 Lido di Camaiore

Italy​

Secretary
Aless. Lanfranchi

Via c. Battisti 141

44059 Viareggio

Italy​

Musso (Mu) 1994


Captain
Massimo Canali

​Via Nazionale 150i

23821 Abbadia Lanana

Italy

Secretary
Stefano Lillia

Via Statale 30

22010 Musso

Italy​

Conero (CON) 1997


Captain
Vicenzo Graciotti

​Via del Porto 32

60026 Numana

Italy

Secretary
Corrado Cristaldini

​c/o Diego Negri
Via Panigalli 10/10
16146 Genova
Italy

Forte Dei Marmi (FDM) 1999


Captain
Silvio Dell'Innocenti

​Via Leopardi 54

55049 Viareggio

Italy

Secretary
Paolo Insom

​Via G. Giacomo Mora 14

20123 Milan

Italy

Benaco (BEN) 2010


Captain
Gianfranco Lovison

Viale Repubblica 15

37091 Verona

Italy​

Secretary
Italo Oddone

Via Nazreth 5

32129 Verona

Italy

District 13 - North Sea

British Isles, Benelux, Denmark, Northern Germany
District Secretary
Helge Spehr

Rothenberg 11

Melsdorf 24109, Germany

Assistant District Secretary
Dominik Fallais

Molslaan 118

2611 Delft, Netherlands

External Websites
German Star

Solent (SO) 1927


Hamburger Flotte (HF) 1931


Captain
Marko Hasche

Augustr. 11 2a

22085 Hamburg,

Germany

Secretary
Britta Grafin von Luckner

Witts Park 5

22587 Hamburg

Germany

Kieler Flotte (KF) 1935


Captain
Helge Spehr

​Rothenberg 11

Melsdorf 24109

Germany

Berliner Flotte (BF) 1935


Captain
Robert Niemczewski

Hohenzollernstrasse 8

14109 Berlin

Germany

Secretary
Reiner Petersen

Lindenstrasse 33

14109 Berlin

Germany

Norfolk Broads Fleet (NFB) 1938


Danish Fleet (DF) 1952


Captain
Flemming Sorensen

​Troense Strandvej 34

5700 Svendborg

Denmark

Secretary
Rune Schytt-Nielsen

Nordvej 6

5700 Svendborg

Denmark

Essener (Ess) 1957


Captain
Uwe Hannemann

Fuhlrottstr.1

42119 Wuppertal

Germany

Secretary
Jörg Mellis

Westerwaldstr.11

45133 Essen

Germany

Gluecksburger (Glu) 1957


Aachener (Aac) 1961


Captain
Dieter Monheim

​Theaterstrasse 31

52062 Aachen

Germany

Secretary
Wolfgang Creutz

Hasselholzer Weg 23

52074 Aachen

Germany

Moehnesee (Moh) 1970


Captain
Josef Pieper

Hüfferweg 17

233100 Paderborn

Germany

Secretary
Ralf Vockel

Sammthlzweg 7

33106 Paderborn

Germany

Rursee (RU) 1970


Ijsselmeer (IJs) 1972


Captain
Klaus Bode

Starenweg 51a

40466 Duesseldorf

Germany

Secretary
Uwe Hannemann

Ferdinand-Schrey-Slv. 47

42119 Wuppental

Germany

Luebeck Bay (Lub) 1981


Captain
Andreas Kaerger

Grindelallee 29

20146 Hamburg

Germany

Secretary
Britta Grafin von Luckner

Witts Park 5

22587 Hamburg

Germany

Luxembourg (LUX) 1989, reactivated 1994


Loosdrecht (LO) 1986


Captain
Sjaak Haakman

Bankrasweg 12

1183 Amstelveen

Netherlands

Secretary
Hein Dijksterhuis

​Van Brouchovenlaan 7

2343 Oegstgeest

Netherlands

Holland (Hol) 1978


Captain
Sjaak Haakman

Bankrasweg 12

1183 Amstelveen

Netherlands

Secretary
Hein Dijksterhuis

Van Brouchovenlaan 7

2343 Oegstgeest

Netherlands

Medemblik (Med) 1998


Captain
Sjaak Haakman

Bankrasweg 12

1183 Amstelveen

Netherlands

Secretary
Hein Dijksterhuis

Van Brouchovenlaan 7

2343 Oegstgeest

Netherlands

Edersee (ED) 1990


Bremen (Brm) 1995


Captain
Dr. Stefan Lehnert

Steinacker 3

28717 Bremen

Germany

Secretary
Klaus Meyer

Am Hofacker 14

27574 Bremerhaven

Germany

District 12 - NorthEastern Lakes

Lakes of Northeastern United States and Eastern Canada
District Secretary
Tom White

​4522 East Lake Road

Geneva, NY 14886

Assistant District Secretary
Rick Dhein

1000 Hillcroft Way

Telford, PA 18969

External Websites

Otsego Lake (OtL) 1925, inactive

Otsego Lake, NY

Seneca Lake (SL) 1929


Captain
Werner Holtze

​965 Willits Road

Ontario, NY 14519

Secretary
Tom White

4533 East Lake Road

Geneva, NY 14886

Keuka Lake (KL) 1933


Captain
David Wheeler

423 Haverling St
Bath, NY 14810

Greenwood Lake (GrL) 1933, inactive

Greenwood Lake (New Jersey & New York)

Lake Hopatcong (LH) 1934


Captain
Kevin Murphy

3 Page Street

Madison, NH 07940

Secretary
Steve McMillan

68 Carey Road

Succasunna, NJ 07876

Lake George (LG) 1934


Captain
Peter Marshall

654 Blush Hill Rd

Waterbury, VT 05676

Lake Ontario (Canadian) (LOC) 1936


Captain
Jeffery Imai

224 Albany Avenue

Toronto, ON M5R C36

Canada

Secretary
Brian McKay

37 Mowat Ave. #87

Toronto, ON M6K 3E9

Canada

Lake Sunapee (Sun) 1939


Captain
Blake Baade

17 Fieldstone Estates

Newmarket, NH 03857

Secretary
Robin F. Cook

58 Frothingham Rd.

New London, NH 03257

Cayuga Lake (Cay) 1955


Captain
Brian Dombrowski

82 Clinton Street

Seneca Falls, NY 13148

Ithaca (Ith) 1959, inactive


Quebec (Q) 2002


Captain
Rick Shousha

604 Algonquin Avenue

Mount Royal, Quebec, H3R 1E1

Canada

Western Lake Ontario (WLOC) 2007


Captain
Francis Fougere

PO Box 33592

Hamilton, ON L8P 4X4

Canada

Secretary
Mark Passmore

912 North Shore Blvd

Burlington, ON L7T 1A8

Canada

District 11 - Australia & Asia


District Secretary
Max Tunbridge

5 Boonal Road
Marisset, NSW
2264 Australia

Assistant District Secretary
Jason Antill

PO Box 483
Newport, NSW
2106 Australia

External Websites

Pittwater (Pit) 1951, reactivated 2009

Waters of Broken Bay, New South Wales
Secretary
Jason Antill

PO Box 483
Newport, NSW
2106 Australia

Sydney (SY) 1956

Waters of Sydney Harbor, New South Wales

Lake Macquarie (LMac) 1960

The waters of Lake Macquarie, NSW
Captain
Max Tunbridge

5 Boonal Road
Marisset, NSW

Secretary
Helmut Schultz

17 Bellevue Lane
Fennell Bay, NSW
2283 Australia

Yokohama Bay (YB) 1935


District 10 -


District Secretary
Lars Edwall

Box 3076
43403 Valida, Sweden

Assistant District Secretary
HP Hylander

Traslovsvagen16B
43243 Varberg, Sweden

External Websites

Segelsallskapet Aros Flottilj (AR) 1948

West part of Lake of Malar
Captain
Ingvar j. Krook

Narvavagen 31
11460 Sweden

Rasta Flottilj (RS) 1949

East of the Lake of Malar
Captain
Tom Lofstedt

Norra Agnegatan 38 IGH 1601​

Stockholm SE 112 29

Sweden

Finland (Fin) 1952

Waters of south and west coast of Finland
Captain
Kim Holm

Ostersjogatan 8 A 23
00180 Helsingfors, Finland

Secretary
Christian Oller

Rusthollarintie 8 E 47
00910 Helsinki, Finland

Kattegatt (Kat) 1953

Waters of Kattegatt and Skagerack on Gothenburg from Lysekil and Uddevalla in the north to Varberg in the south
Captain
Lars Edwall

Solbergvagen 13
43493 Vallda, Sweden

Secretary
HP Hylander

Traslovsvagen 16B
43243 Varberg, Sweden

Stockholms Flottilj (ST) 1931

Norrtalje in the North to Norrkoping in the South
Captain
Lars Nordling

Box 44
18521 Vaxhollim, Sweden

Secretary
Jasper Nordling

Dalagatan 86B
11343 Stockholm, Sweden

Pater Noster (PN) 1972, reactivated 1997

Skagerrak between Marstrand and Lysekil, Swedish west coast
Captain
Erik Thorsell

Daltorpsgatan 17
Goteborg 41273, Sweden

Secretary
Per Ekborg

Barrevik 174
Halleviksstrand 47494, Sweden

Birka (BK) 1998, inactive

Central Part of Lake Malaren

Saint Petersburg (StP) 2001, inactive

Eastern part of the Gulf of Finland

Norwegian (NOR) 2008, inactive

Waters of Norway

District 9 - Mistral

France, Switzerland, and Monaco
District Secretary
Phillip Rotermund

Heckenriedstrasse12
CH 6045 Megen
Switzerland

Assistant District Secretary
Jean-Francois Puissegur

Le Promethee
80 Avenue du Bois de Cythere
06000 Nice, France

External Websites
Swiss Star website

Flotte de Marseilles (FdeM) 1930, reactivated 1995

Bay of Marseilles and coast between 2*30' E. and 3*30' E. Gr.
Captain
Raoul Dabry

47 Bis Avenue de Wagrum
75017 Paris, France

Secretary
Tristan Cotte

82 Rue Bonaparte
75006 Paris, France

Flotte de l’Ouest (Fd'AN) 1937, reactivated 1993

The waters of Loire-Maine et Loire-Mayenne-Sarthe-Morbihan, Loire Atlantique

Flotte de Savoie (FdeSA) 1946

Waters of Lake Annecy
Captain
Francis Mercier

19 Route du Port
74290 Veynier du Lac, France

Secretary
Emile Mercier

17A Av des Cerisiers
CH1009 Pully, Switzerland

Flotte de Paris (FdeP) 1928

The Seine from Meulan to Poissy
Captain
Philippe Treanton

15 rue de Paris
78560 Le Port Marly
France

Secretary
Olivier Guerin

6 rue Dupré
92600 Asnières sur Seine
France

Zuerichsee (ZU) 1946

Waters of Zuerichsee
Captain
Hans Stoeckli

Zuercherstrasse 140
CH 8953 Dietikon, Switzerland

Secretary
Olivier Berchtold

Seesstrasse 32
CH 8800 Thalwil ZH, Switzerland

Flotte Thuner-Bielersee (TB) 1948

Waters of Lake Thun and Lake of Biel
Captain
Martin Ingold

Brunnadernstrasse 14
3006 Bern, Switzerland

Secretary
Marc Friderich

Von-Gunten-Strasse 12
3006 Bern, Switzerland

Flotte Rapperswil (Rap) 1948

Upper Lake of Zurich (with Thalwil & Meilen inclusive)
Captain
Juerg Ryffel

Dorfhalden 16
CH 8712 Stafa, Switzerland

Secretary
Oliver Berchtold

Seesstrasse 32
CH 8800 Thalwil ZH, Switzerland

Monaco (MO) 1949

The Mediterranean Sea from the Italian border to Cap d'Ail
Captain
Filippo Orlando

Rue Princesse Florestine
MC 98000 Monaco

Secretary
Andrea Orlando

14 Rue Besio
MC 98000 Monaco

Flotte Bodensee (Bod) 1950

Waters of Bodensee Switzerland
Captain
Christoph Gautschi

Apfelbergstr 7
9430 St Margrethen, Switzerland

Secretary
Dominik Schenk

Hauptstr. 8A
8265 Mammern, Switzerland

Flotte de Nice (NI) 1954

Cap d'Antibes to Cap de Nice-Baie des Anges
Captain
Jean Gabriel Charton

19 bis Avenue des Fleurs
06000 Nice, France

Secretary
Jean-François Puissegur

80 Avenue du Bois de Cythère
06000 Le Prométhée, Nice, France

Flotte Luzern-Vierwaldstattersee (LUV) 1954

Waters of Luzern-Vierwaldstattersee
Captain
Lorenz Zimmermann

Landenbergstrasse 35
6500 Luzern, Switzerland

Secretary
Nils Hollweg

Hauptstrasse 54
6045 Meggen, Switzerland

Halse (Sem) 1956

Waters of Hallwilersee and Sempachersee
Captain
Werner Muenger

Birrsilerstr. 25
5725 Leutwil, Switzerland

Secretary
Rudolf Wasser

Am Bach 329
5034 Moosleerau, Switzerland

Zug (Zug) 1960

Waters of Zugersee

Geneva (G) 1966

Lake of Geneva (Lac Leman)
Captain
Marc Trinquart

3. Chemin des Ouches
1204 Geneva, Switzerland

Secretary
Arvind Gupta

322 rue de Bretigny
N’48 au Vert Village
01210 Omex, Switzerland

Flotte de VilleFranche (FdeV) 1930

From Cap de Nice to Cap d'Ail
Captain
Andre Arberet

7 avenue Fremont
06200 Nice, France

Secretary
Michael Willis

12 bis Chemin de Fumerates
St Paul de Vence 06570, France

Cannes (FdeC) 1929, Inactive

Bay of Cannes-Cape of Antibes to Cape of Dramont

Basel (BSL) 1999

The Rhein from Rheinfelden to Basel
Captain
Felix Spiegel

Malzgasse 9
4051 Basel, Switzerland

Secretary
Andreas Reutlinger

Schlossweg 63b
4143 Dornach, Switzerland

District 8 - Hawaii

Waters of the Hawaiian Islands
District Secretary

Assistant District Secretary

External Websites

Hawaiian Islands (HI) 1923

Waters of Hawaiian Islands except Waikiki

Kaneohe Bay (Kan) 1957

Kaneohe Bay, Hawaii

Waikiki (W) 1940

Vicinity of Waikiki

District 7 - Brazil

Atlantic Coast of South America to Southern Brazil Border
District Secretary
Frederico Viegas

SQN 110 Bloco 1 Apto 401
CEP 70753-100 Brasilia DF

Assistant District Secretary
Renato Moura

QMSW 05 Lote 02 Bloco A Ap 31
DEP 70680-500 Brasilia DF

External Websites

Rio de Janeiro (RdJ) 1949

Waters of Guanabara Bay at Rio de Janeiro
Captain
Harry Adler

Rua Carlos Gols 90 #1502
22440-040 Rio de Janerio

Secretary
Jorge Bhering de Matos

Rua Visconde de Piraja 11 Apt 202
22410-001 Rio de Janeiro RJ

Sao Paulo (SP) 1949

Water of Rio Grande Reservoir
Captain
Marcelo Fuchs

Alameda Grajau 524
Ap 42 Allphaville
06454-050 Barueri, SP

Secretary
Mauricio S. Bueno

Rua Mateus Grou 581
Apto 71 Pinheiros
05414-050 Sao Paulo, SP

Guanabara Bay (Gua) 1954

West Guanabara Bay, including Saco de Sao Francisco, Niteroi and islands
Captain
Daniel Wilcox

Rua Almeida Godinho 25
Apt 401 22471-140
Rio de Janeiro, RJ

Secretary
Wilmar Scherrer de Amorim

Rua Dona Maria 71 Apr 104A
20541-030 Rio de Janeiro, RJ

Copacabana (Cop) 1954

Waters of East Guanabara Bay
Captain
Julio Cesar Esposito

Rua Coelho Neto 44
Block 2 apt 304
22231-110 Rio de Janeiro, RJ

Secretary
Carlos Dohnert

Rua Sanharo 63 Apt 202
22620-200 Rio de Janeiro, RJ

Guarapiranga (GuB) 1960

Waters of Lake Guarapiranga, Sao Paulo
Captain
Alessandro Pascolato

Rua Ceara 210-4 ap 41
Higienopolis
01243-000 Sao Paulo, SP

Secretary
Luca Pascolato

Rua Ceara 210-4 ap 41
Higienopolis
01243-000 Sao Paulo, SP

Santos (SAN) 1986

Ocean front located off the city of Santos
Captain
Fabio Bruggioni

Al Joaquim Eugenio
De Lima 1656
01403-002 Sao Grauja Sao Paulo, SP

Secretary
Marcelo Sansone

R. Barao de Itain 153
04720-030 Jucieta SP

Paranoa (PAR) 2001


Captain
Luiz Andre Reis

SHIS QL 12 Conjunto
17 Casa 8
71630-375 Brasilia, DF

Secretary
Renato Moura

QMSW 05 Lote 02
Bloco A Apto 31
70680-500 Brasilia, DF

District 6 - Pacific Northwest

Gulf of Georgia and Pacific Coast of North America North of California and Nearby Inland Lakes
District Secretary
Forrest Miller

22915 Wax Orchard Rd
Vashon, WA 98070

Assistant District Secretary
Bruce Long

16 Beach Drive
Furry Creek, B.C., V0N 3Z1 Canada

External Websites
District 6 Website

English Bay (EB) 1923

English Bay and Vancouver Harbor
Captain
Dennis Burgess

3653 Edgemont Blvd
N Vancouver, BC V7R 2P6 Canada

Secretary
Ray Rogers

5886 Falcon Rd
W Vancouver BC V7W 1S3 Canada

Vancouver Island (VI) 1923, reactivated 2000, inactive

Vancouver Island

Puget Sound (PS) 1933

Puget Sound north of Poverty Bay
Captain
Dave Watt

3034 Alki Ave., SE, Apt C
Seattle, WA 98116

Eugene (EU) 1968

Waters of Fern Ridge Reservoir
Captain
Leonard Frojen

2735 Malibu Way
Eugene, OR 97405

Budd Inlet (BI) 2006

Waters of Olympia, WA
Captain
Bill Brosius

9342 Johnson Pt. Rd NE
Olympia, WA 98516

Secretary
Steve Worchester

2425 Otis
Olympia, WA 98501

District 5 - California

Pacific Coast of North America from Mexico to Oregon
District Secretary
Andrew B. MacDonald

1257 Temple Terrace
Laguna Beach, CA 92536

Assistant District Secretary
Erick Lange

8010 Idaho Ave, Apt 1
Santa Monica, CA 90403

External Websites
District 5 Website
District 5 Facebook Page

Los Angeles Harbor (LB) 1922

Los Angeles Harbor
Captain
Douglas R. Steele

1712 Elm Ave
Manhattan Beach, CA 90266

Santa Monica Bay (SMB) 1922

Point Vicente to Point Dume
Captain
Alejandro Bugacov

677 Oxford Ave
Venice, CA 90291

West San Francisco Bay (WSFB) 1923

Western Part of San Francisco Bay
Captain
Stephen Gould

650 California St. #2500
San Francisco, CA 94108

San Diego Bay (SDB) 1925

San Diego Bay and Vicinity
Captain
Mark Butler

5545 Thunderbird Ln.
La Jolla, CA 92037

Newport Harbor (NH) 1925

Newport Harbor
Captain
Andrew MacDonald

1257 Temple Terrace
Laguna Beach, CA 92536

Secretary
Charles Beek

2609 Westminster Pl
Costa Mesa, CA 92627

Santa Barbara Channel (SBC) 1927

Waters of Santa Barbara Channel
Captain
Doug Smith

Gibson, Dunn & Crutcher
555 Mission St. Ste 3000
San Francisco, CA 94105

Secretary
Bill Gerard

PO Box 1298
Buellton, CA 93427

District 4 - Great Lakes

Great Lakes and Other Inland Waters of the American and Canadian Midwest
District Secretary
Thad Brej

20290 Mercedes Ave
Rocky River, OH 44116

Assistant Secretary
Terry Gibney

51132 Sunday Drive
Northville, MI 48167

External Websites

Detroit River (DR) 1922, reactivated 1985

Waters of Detroit River and Lake St. Clair
Captain
Terry Gibney

51132 Sunday Dr
Northville, MI 48167

Secretary
Martin Calabrese

6720 Chadwick Dr
Canton, MI 48187

Wilmette Harbor (WH) 1923

Lake Michigan, vicinity of Wilmette Harbor
Captain
Ross Adams

654 Orchard Lane
Northfield, IL 60093

Secretary
Hyde Perce

518 Park Avenue
Wilmette, IL 60091

Illinois River (IR) 1929

Illinois River and Peoria Lake
Captain
Peter Bennett

805 Oakwood Rd
E. Peoria, IL 61611

Southern Lake Erie (SLE) 1929

Locust Point to Avon Point on South Shore of Lake Erie
Captain
Mike Pinter

2368 Ridewod Rd
Akron, OH 44313​

Secretary
Ray Peters

8380 Pearl Rd Apt 312
Strongsville, OH 44136-1662

Paw Paw Lake - St. Joseph (PPL) 1932

Vicinity of St. Joseph & Paw Paw Lake, MI
Captain
Jeff Phillips

5204 Lakeshore Dr
Watervliet, MI 29098

Secretary
Gene T. McCarthy

106 W. Germania Pl #301
Chicago, IL 60610

Gull Lake (GL) 1933

Gull Lake, Michigan
Captain
Jim Babel

6675 Sunburst Dr
Portage, MI 49060

Secretary
Roger Turner, Jr

15283 Marshfield Rd
Hickory Corners, MI 49060

Central Lake Erie (CLE) 1936

Lake Erie from Avon Pt. east to Lakewood, OH
Captain
Richard F. Wilber

1200 Smith Ct.
Rocky River, OH 44116

Secretary
Brian C. Cruse

429 Walmar Dr
Bay Village, OH 44140

Lake Springfield (LS) 1938

Lake Springfield
Captain
Ken Gill Cole

701 S. Lincoln Ave
Springfield, IL 52704

Secretary
George Preckwinkle

825 S Lincoln
Springfield, IL 62704

Western Lake Michigan (WLM) 1948, reactivated 1993

Western Lake Michigan, vicinity of Racine and Kenosha, Wisconsin
Captain
Mark Hetzel

3405 Newman Rd
Racine, WI 53406

Secretary
Matt Pederson

8025 57th Ave
Kenosha, WI 53142

Michigan City (MC) 1950, reactivated 2010, inactive

Shores of Northern Indiana on Lake Michigan

Jackson Park (JP) 1954, inactive

Chicago, south of Navy Pier and Chicago Light including the mouth of the Chicago River, Monroe, Burnham, Jackson, South Shore and Calumet harbors

Green Lake (GLW) 1954

Green Lake, Wisconsin
Captain
Carla K. Goode

W 767 Silver Cr. Rd.
Box 444
Green Lake, WI 54941

Chicago Harbor (ChiH) 1962, reactivated 2012

Waters of Lake Michigan, north end of Burnham Park harbor to south end of Belmont Harbor
Secretary
Rick Rundle

300 West 31st St
Chicago, IL 60616

Lake Carlyle (LCar) 1994

Carlyle Lake, IL
Captain
Scott Stevenson

93 Buckhorn Ct
St. Charles, MO 63303

Secretary
Tom Fry

The Fry Company
6358 Pershing
St. Louis, MO 63130

District 3 - GULF OF MEXICO DISTRICT

Coast of Gulf of Mexico, not Florida
External Websites

New Orleans Gulf (NOG) 1925

New Orleans and Vicinity

Mobile Bay (MoB) 1935

Mobile Bay and its tributaries

Galveston Bay (GBT) 1931, reactivated 2006

Galveston Bay, Texas
Secretary
Geoffrey Ibbot

3329 Harbour Breeze Ln
Pearland, TX 77584

District 2 - Chesapeake District

Atlantic Coast of North America, South of New York City
District Secretary
Mike Hecky

29 Willis Drive
Ewing, New Jersey 08628 USA

Assistant District Secretary
Robert W. Lippincott

P. O. Box 134
Oxford, Maryland 21654 USA

External Websites
District 2 Website

Annapolis (AN) 1978

Chesapeake Bay from Sandy Point to Thomas Point
Secretary
Barbara Vosbury

926 Diggs Road
Crownsville, MD 21032

Mid-Eastern Shore (MES) 1976, reactivated 1996

Miles River and Eastern Bay, Maryland
Captain
David Cox

PO Box 1835
Easton, MD 21601

Secretary
Bucky Buchanan

2751 Swann Way
Davidsonville, MD 21035

Eastern Shore of Maryland (ES) 1932

Swan Point to northerly boundary waters of Dorchester County
Captain
Andrew Parish

24760 Rays Pt. Rd.
St. Michaels, MD 21663

Secretary
Schuyler Benson

101 Bayview Ave.
Oxford, MD 21654

Western Shore of Maryland (WS) 1941

Western shore of Chesapeake Bay from Thomas Point to the Patuxent River

Cooper River (CR) 1967

Waters of Cooper River about Collingswood, New Jersey
Captain
Mike Hecky

29 Willis Drive
Ewing, NJ 08628

Secretary
John MacCausland

446 Center St
Collingswood, NJ 08108

Chesapeake Bay (CB) 1923

Western Shore of Chesapeake Bay from Sandy Point Light to Patapsco River
Captain
Thomas Price

221 Sillery Bay Road
Pasadena, MD 21122

Secretary
A. Murray Leigh, Jr.

Box 266
601 Broadwater Way
Gibson Island, MD 21056

North Chesapeake Bay (NCB) 1948

Chesapeake Bay from Patapsco River to Susquehanna River
Captain
Guntram Weissenberger

681 Moore Rd., Ste 320
King of Prussia, PA 19406

Secretary
Larry Parrotta

PO Box 732
Aberdeen, MD 21001

West Jersey (WJ) 1940

Delaware River between Delaware River Bridge, Philadelphia, PA and Trenton, New Jersey

District 1 - Atlantic Northeast

Atlantic Coast of North America, North of New York City
District Secretary
Frederick "Fritz" Koopman

102 Federal Street #3
Salem, MA 01970 USA

Assistant District Secretary
Ben Sternberg

35 West 45th Street
New York, New York 10016 USA

External Websites
District 1 Website
District 1 Facebook Page

Narragansett Bay (NB) 1922, reactivated 1985

The waters of Narragansett Bay
Captain
Dwight Escalera

64 Deer Train Rd
Wakefield, RI 02879

Secretary
Greg Gahlinger

920 Lord Granville Dr
Morehead City, NC 28557

Mid-Connecticut (Mid) 1951

Long Island Sound, north shore from Fairfield Pt. to Branford Reef
Captain
Lou Roberts

60 Pond Street
Milford, CT 06460

Secretary
Craig Morgan

27 Rimmon Hill Road
Woodbridge, CT 06525

Huntington Bay (HB) 1949

Long Island Shore from Lloyd’s Pt to Old Field Pt.
Captain
Bogie Freeman

16b Stratford Ave
Greenlawn, NY 11740

Secretary
Laurence G. Cole

36 Ocean Ave
Northport, NY 11768

East River (ERF) 1940

Twin Island to Hewlett Point westward to Hell Gate, including Eastchester, Little Neck and Whitestone.

Boston Harbor (BH) 1935

Boston Harbor from Point Allerton to Point Shirley
Captain
Steve Braverman

97 Allston Street
Medford, MA 02155

Secretary
Ted Lavery

248 Western Avenue
Gloucester, MA 01930

Cape Ann (CA) 1931

Sandy Bay, Rockport, Massachusetts
Captain
Kenneth Woods

20 Temple St
Newburyport, MA 01950

Secretary
Joe Chambers

108 Granite St
Rockport, MA 01966

Central Long Island Sound (CLIS) 1922

Long Island Sound East of Riverside to Fairfield Point
Captain
Rich Gordon

55 Danbury Road #365​
Ridgefield, CT 06877

Secretary
Carroll McCallum

2 Autumn Lane
New Canaan, CT 06840

Western Long Island Sound (WLIS) 1911

North Shore of Long Island Sound including Riverside and west to line between Twin Island and Hewlett Point