District 1  Regatta Report

Sat Jun 17th, 2006 through Sun Jun 18th, 2006

Regatta Base

2006 Arms White Regatta

 

John MacCausland and Kevin Murphy are the winners of the 2006 Arms-White Regatta. This is John's 12th win of the Arms Trophy, the first being in 1981. It is also Kevin's third win of the White Trophy.

Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 Total
1 Erin   John Maccausland   Kevin Murphy   8195   CR   2.0 1.0 1.0 4
2 Owl   Peter Costa   Ted Lavery   7444   BH   8.0 3.0 5.0 16
3 Hayaku   John Lombard   Rodrigo Meirelles   7728   Mid   4.0 5.0 7.0 16.0001
4 Pepper   Jock Kohlhas   Trevor Nederlof   8043   BisB   6.0 11.0 2.0 19
5 Mona Lisa   Peter Cusick   Serge Leonidov   7951   Mid   5.0 17.0 4.0 26
6 Pampero   Tomas Hornos   Luis Hornos   7793   BH   16.0 10.0 3.0 29
7 Klaudina   Thierry De La Villehuchet   Witold Gessing   8068   Mid   7.0 15.0 8.0 30
8 My Horse III   Rick Dhein   Clark Dhein   8013   LG   22.0 7.0 6.0 35
9 Poison   Andy Ivey   Ried Krackower   8222   Sun   1.0 24.0 11.0 36
10 --   David Cutler   Richard Burgess Jr   7998   CLIS   19.0 9.0 9.0 37
11 Junk Yard Puppy   John Bainton   Will Christensen   7993   NB   11.0 12.0 14.0 37.0001
12 Team VioLight   Bear Hovey   Lee Dayton   7763   Mid   3.0 4.0 31.0 [OCS] 38
13 Telluride   Jack Button   Chris Batchelor   7565   Mid   10.0 19.0 10.0 39
14 --   Jason Naylor   Lance Setting   772   Mid   9.0 27.0 12.0 48
15 Bel Ami   Thorny Cook   Mike Young   7959   CLIS   18.0 2.0 31.0 [OCS] 51
16 Team Poseidon   Fotis Boliakis   Roman Gotsulyak   8080   CLIS   12.0 8.0 31.0 [OCS] 51.0001
17 Morning Star   John Courtney   Andrew Hoffman   72   Mid   26.0 16.0 15.0 57
18 Rosebud   John Manderson   Matt Semler   7866   CR   15.0 13.0 31.0 [OCS] 59
19 Ciao Bella   Carroll Beek   Mike Matan   7715   CLIS   14.0 14.0 31.0 [OCS] 59.0001
20 Impromptu   David Bolles   Pozefsky / Field   8035   Mid   30.0 18.0 13.0 61
21 Connection   Jim Kubik   Mason Browne   7386   CA   25.0 6.0 31.0 [OCS] 62
22 Robbie II   Charlie Correll   Jonathan Valleau   7474   Mid   28.0 21.0 17.0 66
23 Troika   Emil Karlovsky   Hartnett / Gurney   7554   Mid   29.0 23.0 16.0 68
24 --   Ken Woods   Bill Paton   7629   BH   20.0 20.0 31.0 [RAF] 71
25 Mongrel   Guy Gurney   Tim DuVal   7890   CLIS   13.0 31.0 [DNC] 31.0 [DNC] 75
26 Maria II   Don Gray   Jessica Kirchoff   8152   Mid   24.0 22.0 31.0 [OCS] 77
27 Newf   Mike Feeney   John Plunkett   7930   Sun   21.0 26.0 31.0 [DNF] 78
28 Eight the Hard Way   Stephen Andrews   Ailene Rogers   7371   HB   17.0 31.0 [DNC] 31.0 [DNC] 79
29 Bittersweet   Joseph Giunti   Jim Mullane   7724   Mid   23.0 25.0 31.0 [DNF] 79.0001
30 Southern Cross   Jacob Fiumara   Joe Chambers   7324   CA   27.0 31.0 [DNC] 31.0 [DNC] 89

ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starclass.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)