District 9  Regatta Report

Wed Jun 11th, 2003 through Sun Jun 15th, 2003

Regatta Base

2003 Swiss Championship

 

The regatta was sailed at Lago Maggiore, Ascona, hosted by Yacht Club Ascona. The conidtions were light and shifty winds.

Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 4 Total
1   Thomas Moser   David Jeanneret     TB   5.0 2.0 6.0 20.0 13
2   Josy Steinmayer   Reto Heilig     Rap   3.0 34.0 7.0 5.0 15
3   Urs Hunkeler   Piet Eckert     LUV   6.0 6.0 3.0 9.0 15.0001
4   Martin Ingold   Peter Neth     TB   4.0 5.0 10.0 23.0 19
5   Hubert Merkelbach   Ingo Schapeler     Üb   2.0 7.0 21.0 13.0 22
6   Jurg Ryffel   Cyrill Fullemann     Rap   11.0 12.0 5.0 6.0 22.0001
7   Andrew Hunn   John Obrien     na   1.0 11.0 12.0 21.0 24
8   Christoph Gautschi   Stefan Gautschi     Bod   19.0 13.0 9.0 3.0 25
9   Christian Scheinecker   Kurt Freuis     na   12.0 25.0 1.0 14.0 27
10   Daniel Wyss   Jeff Davidson     ZU   7.0 16.0 22.0 4.0 27.0001
11   Flavio Marazzi   Enrico De Maria     TB   10.0 10.0 26.0 7.0 27.0002
12   Bet Hunziker   Vincent Nagelisen     Halse   13.0 18.0 4.0 25.0 35
13   Henrik Dannesboe   Martin Fischr     BSL   32.0 9.0 16.0 10.0 35.0001
14   Marc Erzberger   Sandro Bolton     TB   8.0 14.0 15.0 18.0 37
15   Andreas Herrmann   Nils Hollweg     Üb   28.0 27.0 14.0 1.0 42
16   Marc Friderich   Paul De Wit     TB   27.0 4.0 11.0 32.0 42.0001
17   Urs Ryffel   Sporri     Rap   15.0 26.0 28.0 2.0 43
18   Hans Ruedi Sulzer   Rene Marty     ZU   21.0 8.0 17.0 33.0 46
19   Klaus Kappes   Steffen Rutz     Üb   20.0 15.0 27.0 11.0 46.0001
20   Jeannot Walder   Hans Korevaar     ZU   22.0 1.0 24.0 30.0 47
21   Hans Stockli   Axel Erbe     Rap   24.0 3.0 20.0 40.0 47.0001
22   Alfred Schurch   Gregor Zurfluh     Zug   14.0 38.0 18.0 15.0 47.0002
23   Roman Timm   Kaspar Hguber     Rap   18.0 22.0 34.0 8.0 48
24   Kurt Scheidegger   Markus Scheidegger     TB   26.0 21.0 2.0 27.0 49
25   Peter Wyss   Urs Joss     ZU   9.0 19.0 23.0 24.0 51
26   Hermann Schwyter   Andreas Wildi     Rap   23.0 17.0 39.0 19.0 59
27   Hannes Gubler   Alex Gouda     ZU   30.0 44.0 8.0 28.0 66
28   Felix Spiegel   Beat Sauter     BSL   39.0 40.0 19.0 12.0 70
29   Paolo Zocchi   Nicola Roncoroni       16.0 39.0 29.0 26.0 71
30   Daniel Stegmeier   Beat Stegmeier     TB   33.0 23.0 31.0 22.0 76
31   Ueli Amann   Martin Seeger     Halse   36.0 37.0 13.0 29.0 78
32   Urs Infanger   Simon Spillerer     LUV   31.0 31.0 32.0 17.0 79
33   Arnold Osterwealder   Moritz Braun     ZU   37.0 29.0 38.0 16.0 82
34   Lorenz Zimmermann   Mark Munstermann     LUV   35.0 20.0 30.0 42.0 85
35   Klaus Bode   Alexander Bode     ES   41.0 24.0 25.0 38.0 87
36   Peter Fricker   Daniel Beerli     Bod   17.0 32.0 40.0 47.0 [DNF] 89
37   Werner Munger   Dietiker     Halse   25.0 30.0 37.0 44.0 92
38   Arnd Glunde   Sven Hirsch Hoffmann       38.0 28.0 42.0 31.0 97
39   Alex Lautenschlager   Lorenzo Moret     Halse   45.0 33.0 33.0 34.0 100
40   Rolf Eigenmann   Roger Glanzmann     BSL   34.0 35.0 41.0 35.0 104
41   Robert Rauss   Caius Schmid     BSL   29.0 41.0 47.0 [DNF] 36.0 106
42   Robert Sulzer   Alcide Riva     Rap   42.0 45.0 36.0 37.0 115
43   Oliver Winkeler   Marc Guinand     ZU   44.0 36.0 44.0 39.0 119
44   Madleine Maurer   Kirstin Steyer     Rap   43.0 43.0 35.0 43.0 121
45   David Sigrist   Bjorn Klingkler     ZU   40.0 42.0 45.0 45.0 127
46   Daniel Hauser   Christian Bachmann     Rap   46.0 46.0 43.0 41.0 130

ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starclass.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)