District 17  Regatta Report

Thu Jun 19th, 2014 through Sun Jun 22nd, 2014

2014 District 17 Championship

 

Results for 8 races sailed at Augsburger Segler Club, Germany.

The Championship of the 17th District was sailed at Ammersee/Bavaria in Germany. Under sunny skies and winds from 8-14 knots, 8 races were sailed. The hosting club and the Ammersee fleet showed perfect hospitality and invited the star sailors to great Latin, Italian and Bavarian evening events.


Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1 GER-8450   Hubert Merkelbach   Uli Seeberger   GER- 8450   UB   1.0 6.0 7.0 1.0 3.0 16.0 5.0 2.0 25
2 GER-8213   Markus Steinlein   Marc Pickel   GER- 8213   Sta   2.0 2.0 2.0 3.0 17.0 7.0 9.0 6.0 31
3 UKR-8205   Denis Khashina   Dmitry Mechetin   UKR- 8205   EUkr   5.0 3.0 8.0 4.0 1.0 27.0 15.0 3.0 39
4 GER-8384   Frank Thurner   Michael Ziller   GER- 8384   ZuW   7.0 1.0 11.0 6.0 22.0 10.0 2.0 9.0 46
5 GER-8427   Reinhard Schmidt   Steffi Gundlage   GER- 8427   ZuW   3.0 20.0 6.0 8.0 2.0 13.0 1.0 14.0 47
6 RUS-8281   Alexey Zhivotoskiy   Lev Shnyr   RUS- 8281   Mosc   4.0 11.0 1.0 2.0 9.0 11.0 10.0 10.0 47.0001
7 AUT-8226   Josef Urban   Thomas Meindl   AUT- 8226   TR   11.0 15.0 19.0 10.0 12.0 2.0 3.0 5.0 58
8 GER-8154   Dr Tobias Schott   Silvia Kieferle   GER- 8154   CBM   10.0 4.0 26.0 11.0 16.0 1.0 23.0 4.0 69
9 GER-8355   Christian Pauksch   Christian Knoll   GER- 8355   Sta   38.0 [DSQ] 13.0 3.0 5.0 38.0 [BFD] 6.0 7.0 1.0 73
10 GER-8419   Florian Von Linde   Tobias Steffens   GER- 8419   ZuW   8.0 8.0 4.0 16.0 6.0 20.0 25.0 12.0 74
11 GER-8122   Klaus Kappes   Steffen Rutz   GER- 8122   Bod   17.0 9.0 13.0 13.0 8.0 3.0 16.0 25.0 79
12 GER-8110   Thomas Hopf   Martina Hopf   GER- 8110   ZuW   27.0 22.0 14.0 7.0 4.0 9.0 21.0 11.0 88
13 GER-8308   Fritz Girr   Bernhard Schaefer   GER- 8308   AM   6.0 18.0 5.0 9.0 11.0 28.0 19.0 21.0 89
14 GER-8020   Thomas Appel   Dr Stephan Wagner   GER- 8020   Sta   21.0 5.0 10.0 12.0 18.0 25.0 8.0 15.0 89.0001
15 GER-7860   Florian Bauer   Andi Lachenschmid   GER- 7860   AM   13.0 7.0 38.0 [DNF] 15.0 10.0 23.0 11.0 22.0 101
16 GER-7727   Thomas Kohler   Stefan Lembert   GER- 7727   AM   9.0 27.0 25.0 23.0 15.0 4.0 6.0 23.0 105
17 GER-7842   Manfred Belgardt   Bastian Fischer   GER- 7842   And   22.0 10.0 9.0 20.0 23.0 12.0 14.0 20.0 107
18 GER-8416   Hubert Rauch   Kilian Weise   GER- 8416   And   15.0 16.0 38.0 [DSQ] 17.0 7.0 24.0 26.0 7.0 112
19 GER-8407   Severin Rothlauf   Felix Wimmer   GER- 8407     19.0 14.0 16.0 28.0 5.0 19.0 27.0 13.0 113
20 GER-7954   Gert Sefzik   Nikolai Sefzik   GER- 7954   Teg   29.0 17.0 20.0 24.0 19.0 8.0 12.0 17.0 117
21 GER-7989   Dr Hugo Kroth   Thomas Behrens   GER- 7989   Sta   18.0 28.0 15.0 19.0 26.0 5.0 28.0 8.0 119
22 AUT-7886   Anton Cuber   Peter Gmoser   AUT- 7886   AU   16.0 21.0 21.0 14.0 14.0 18.0 17.0 38.0 [DNF] 121
23 SUI-7363   Dr Stefan Doemoek   Harald P Menge   SUI- 7363   AM   14.0 12.0 18.0 22.0 13.0 29.0 18.0 38.0 [DNF] 126
24 DEN-8101   Manfred Michl   Rudi Hafenmayer   DEN- 8101   AM   23.0 26.0 12.0 38.0 [DNF] 38.0 [BFD] 14.0 4.0 16.0 133
25 AUT-8144   Ralf Goessler   Harald Leitner   AUT- 8144   AU   26.0 24.0 17.0 18.0 25.0 15.0 13.0 38.0 [DNC] 138
26 GER-7424   Robert Vetter   Dr Martin Gall   GER- 7424   AM   25.0 29.0 28.0 25.0 21.0 21.0 22.0 28.0 170
27 GER-7004   Marcel Beltz   Arnd Glunde   GER- 7004   AM   30.0 23.0 27.0 30.0 27.0 32.0 24.0 19.0 180
28 GER-7779   Hannes Ramoser   Martin Lotz   GER- 7779   Sta   24.0 25.0 24.0 26.0 28.0 26.0 29.0 27.0 180
29 GER-8102   Dr Martin Eckel   Marian Hanke   GER- 8102   And   38.0 [DNF] 38.0 [DNC] 23.0 21.0 20.0 17.0 31.0 38.0 [DNC] 188
30 GER-7981   Juergen Janson   Wolfgang Kuttner   GER- 7981   Teg   20.0 19.0 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 31.0 20.0 24.0 190
31 GER-7550   Wolfgang Demuth   Johannes Dolpp   GER- 7550   AM   28.0 38.0 [DNC] 22.0 29.0 38.0 [DNF] 22.0 30.0 26.0 195
32 SUI-7578   Alfonso W Steuer   Lukas Keipert   SUI- 7578   AM   38.0 [DNF] 38.0 [DNC] 29.0 27.0 24.0 30.0 32.0 18.0 198
33 GER-30   Giso Kleinmann   Philipp Von Heimendahl   GER- 30   AM   31.0 30.0 30.0 31.0 29.0 33.0 33.0 38.0 [DNC] 217
34 AUT-8216   Albert Sturm   Tobias Haring   AUT- 8216   Att   12.0 38.0 [DNF] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 240
35 RUS-8359   Andrey Berezhnoy     RUS- 8359   Mosc   38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 266
35 AUT-8249   Franz Kloiber   Engelbert Prutsch   AUT- 8249   SMA   38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 266
35 GER-7576   Walter Buehler   Michael Harsch   GER- 7576   And   38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 38.0 [DNC] 266

ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starchampionships.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)