District 7  Regatta Report

Fri Oct 18th, 2013 through Sun Oct 20th, 2013

Torben Grael and Guilherme Almeida

Torben Grael and Guilherme Almeida

2013 Campeonato Estadual

 

Sailed at the Rio Yacht Club, Niteroi, Rio de Janeiro, Brazil.

Congratulations to the champions Torben Grael and Guilherme Almeida and the vice-champions Lars Grael and Samuel Gonçalves! Placing 3rd wereMarcelo Fuchs and Ron Seifert.

Congratulations to the winners of the category B Mark Mascarenhas and Andrew Double (fifth in the overall standings.)

Champions in the category Exalted Grand Master and Grand Master - Alessandro Pascolato and Henry Boening.

Champions Category C - Andrew Hees ( Caxulé ) and Alexander Schott.

Champions Category Black Star - Manolo Fernando Ballesté and Bunge.

Thanks for the presence of the 48 boaters, and several of Brasilia and Sao Paulo .


Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 4 5 6 Total
1 8397   Torben Grael   Guilherme Almeida   8397   Gua   1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 6
2 Come Together   Lars Grael   Samuel Gonçalves   8392   Par   3.0 1.0 4.0 3.0 7.0 4.0 15
3 Clementine   Marcelo Fuchs   Ronald Seifert   8398   SP   25.0 [BFD] 4.0 3.0 4.0 2.0 2.0 15.0001
4 R. Conrad   Andre Mirsky   Ubiratan Mattos   8251   RdJ   2.0 3.0 5.0 8.0 4.0 5.0 19
5 Vida Bandida   Marcos Mascarenhas   Andre Double   8210   RdJ   5.0 7.0 12.0 6.0 3.0 3.0 24
6 Miisca   Alessandro Pascolato   Henry Boening   8390   GuB   9.0 8.0 1.0 2.0 9.0 7.0 27
7 Nathalia   John King   Norman MacPherson   83921   Cop   4.0 5.0 6.0 10.0 6.0 9.0 30
8 8456   Fabio Bruggioni   Marcelo Sansone   8456   GuB   12.0 25.0 [BFD] 9.0 5.0 5.0 11.0 42
9 Massara   Renato Cunha   Antonio Moreira   8337   RdJ   8.0 11.0 7.0 9.0 13.0 8.0 43
10 Xu   Carlos Dohnert   Gustavo Kunze   7770   Cop   6.0 12.0 11.0 13.0 12.0 10.0 51
11 Maxima Culpa   Daniel Wilcox   Fernando Ilha   8048   Gua   10.0 25.0 [BFD] 8.0 14.0 14.0 6.0 52
12 Maricota   Admar Gonzaga   André Serpa   8459   Par   11.0 16.0 10.0 11.0 8.0 13.0 53
13 8127   Henrique S De Mello   Henrique Cabette   8127   GuB   14.0 6.0 13.0 16.0 11.0 25.0 [DNF] 60
14 Sol & Vento   Luis Andre Reis   Alexandre Kronenberg   8287   Par   18.0 14.0 16.0 12.0 10.0 12.0 64
15 Vivi III   Frederico Viegas   Renato Moura   8403     13.0 9.0 15.0 15.0 15.0 14.0 66
16 Saudade   Jorge Mattos M R Bhering De   Roberto Freire   8145   Cop   17.0 15.0 25.0 [DNS] 7.0 16.0 25.0 [DNF] 80
17 Outlier   Fernando Balleste   Manolo Bunge   7200   Cop   15.0 13.0 14.0 17.0 25.0 [DNF] 25.0 [DNF] 84
18 Julieta   André Hees   Alexandre Schott   7823     16.0 18.0 19.0 19.0 17.0 25.0 [DNF] 89
19 Trine   Renato Valentim   Arno Buchli Jr   8046   GuB   21.0 17.0 17.0 23.0 18.0 16.0 89
20 Pardal   Guilherme Raulino   Alexandre Freitas   890   RdJ   7.0 10.0 25.0 [DNF] 25.0 [DNS] 25.0 [DNC] 25.0 [DNC] 92
21 Bad News   Joao Marcos De Almeida     6922   Cop   22.0 21.0 21.0 20.0 20.0 17.0 99
22 7517   Andre Diomelli   Walter Silva   7517     25.0 [DNC] 25.0 [DNC] 25.0 [DNS] 18.0 19.0 15.0 102
23 Vilao III   Adriano Bastos   Radisson Silva   7229   Cop   19.0 20.0 18.0 22.0 25.0 [DNF] 25.0 [DNS] 104
24 Paqueta   Cesar Alves   Marcos Carraca   7826   Par   20.0 19.0 20.0 21.0 25.0 [DNC] 25.0 [DNF] 105

ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starchampionships.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)