District 12  Regatta Report

Sat Jun 5th, 2010 through Sun Jun 6th, 2010

Winners Andy Ivey and Mike Nichol.

Winners Andy Ivey and Mike Nichol.

2010 Tomahawk Regatta

 

Ivey Tops Olympians, Wins Tomahawk Regatta

LAKE HOPATCONG, N.J.— Finishing with 10 points after four windy races, Andy Ivey and Mike Nichol of Lake Sunapee won the 52nd Annual Tomahawk Regatta on Lake Hopatcong over the June 5-6 weekend.

In a regatta that featured some close finishes, Ivey edged out Olympic gold medalist Magnus Liljedahl, who sailed with local sailor Brian Kitchin and finished in second with 13 points, and three-time Bacardi Cup winner Peter Bromby of Bermuda, who sailed with local Brian Murphy and finished in third with 22 points.

Two-time Olympic gold medalist and four-time Bacardi Cup winner Mark Reynolds was leading going into Sunday’s racing with third, first, and second place finishes on Saturday, but a mast break during Sunday’s race in 20-knot, gusty conditions knocked him, along with crew and local sailor Kevin Murphy, back to sixth place overall. Mark Passmore and Brad Anderson of Western Lake Ontario finished in fourth (25 points), and John MacCausland and Matt Smith of Cooper River finished in fifth (26 points).

Bob Restrick, who sailed with Jeff Allen and tied for 10th overall, finished as the top boat with an all-LHYC team.

The event drew 23 boats to the Lake Hopatcong Yacht Club, and both days of racing featured breezy conditions on the main lake.


Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 4 Total
1 8241   Andy Ivey   Mike Nichol   8241   Sun   2.0 4.0 1.0 3.0 10
2 7993   Magnus Liljedahl   Brian Kitchin   7993   BisB   1.0 3.0 7.0 2.0 13
3 7756   Peter Bromby   Brian Murphy   7756   ISOL   6.0 6.0 3.0 6.0 21
4 7626   Mark Passmore   Brad Anderson   7626   WLOC   4.0 11.0 5.0 5.0 25
5 8395   John Maccausland   Matt Smith   8395   CR   8.0 10.0 4.0 4.0 26
6 8312   Mark Reynolds   Kevin Murphy   8312   SDB   3.0 1.0 2.0 24.0 [DNF] 30
7 8408   Kevin Mcneil   Matthew Ogden   8408   AN   9.0 5.0 9.0 8.0 31
8 8000   Arthur Anosov   Valentin Veytsman   8000   SL   5.0 2.0 24.0 [DNF] 1.0 32
9 0017   Doug Folsetler   Ryan Smith   17   WLOC   11.0 9.0 6.0 7.0 33
10 8265   John Finch   Larry Scott   8265   LOC   7.0 7.0 8.0 24.0 [DNF] 46
11 7709   Bob Restrick   Jeff Allen   7709   LH   12.0 12.0 10.0 12.0 46.0001
12 8083   John Chiarella   Bob Carlson   8083   Sun   13.0 16.0 11.0 9.0 49
13 836   Ed Gardner   Kip Gardner   836   LG   10.0 18.0 14.0 10.0 52
14 4125   Keith Donald   Sean Quinn   4125   AN   15.0 17.0 13.0 13.0 58
15 7015   Richard Burgess Jr   Greg Tremarco   7015   SL   14.0 19.0 15.0 11.0 59
16 7127   Bob Westcott   Kevin Westcott   7127   SL   17.0 13.0 12.0 24.0 [DNF] 66
17 6303   Bill Nutzel   Kim Hussey   6303   LH   16.0 15.0 17.0 24.0 [DNS] 72
18 7619   Peter Brzechffa   Rick Burgess/Greg Brennan   7619   LH   18.0 8.0 24.0 [DNS] 24.0 [DNF] 74
19 8157   Tom White   Steve McMillan   8157   SL   21.0 14.0 16.0 24.0 [DNF] 75
20 8295   Stu Miller   Jack Winthrop   8295   LH   22.0 20.0 24.0 [DNF] 14.0 80
21 7729   Tom Flinn   Katie Flinn   7729   LH   19.0 24.0 [DNF] 24.0 [DNS] 24.0 [DNS] 91
22 8362   Bill Bennett   Terry Comerford   8362   LH   20.0 24.0 [DNS] 24.0 [DNS] 24.0 [DNS] 92
23 7938   Matt Cartwright   Jack Cartwright   7938   LG   23.0 21.0 24.0 [DNS] 24.0 [DNS] 92.0001

ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starchampionships.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)