District 17  Regatta Report

Sat Apr 17th, 2010 through Sun Apr 18th, 2010

Regatta Base

2010 Hammond Perkin Trophy

 

Sailed at Bodensee Yacht Club, Germany.

Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 4 Total
1 GER 8256   Merkelbach Hubert   Bartel Gerrit   GER 8256   UB   7.0 1.0 2.0 1.0 4
2 GER 8299   Miller Matthias   Wenk Benedikt   GER 8299   UB   1.0 3.0 1.0 10.0 5
3 GER 8298   Rotermund Philipp   Hollweg Nils   GER 8298   KF   8.0 5.0 3.0 2.0 10
4 SUI 8133   Stockli Hans   Spahr Urs   SUI 8133   Rap   2.0 9.0 10.0 4.0 15
5 GER 7762   Hermann Andreas   Betz Markus   GER 7762   Bod   4.0 14.0 4.0 7.0 15.0001
6 SUI 7854   Juchli Roman   Juchli Philipp   SUI 7854   Bod   3.0 13.0 8.0 6.0 17
7 GER 7860   Schneider Stefan   Seeberger Uli   GER 7860     12.0 6.0 6.0 5.0 17.0001
8 GER 8147   Rupp Christian   Moelssnang Juerg   GER 8147   ZuW   6.0 2.0 11.0 15.0 19
9 GER 7837   Merk Sibylle   Merk Michael   GER 7837   Neu   5.0 8.0 16.0 13.0 26
10 SUI 8009   Gautschi Christoph   Gautschi Tina   SUI 8009   Bod   9.0 10.0 7.0 12.0 26.0001
11 SUI 7242   Seger Bernhard   Feuerle Peter   SUI 7242   TB   17.0 17.0 5.0 9.0 31
12 GER 8122   Kappes Klaus   Rutz Steffen   GER 8122   UB   22.0 16.0 14.0 3.0 33
13 GER 7989   Dr Kroth Hugo   Knoll Christian   GER 7989   Sta   18.0 4.0 18.0 11.0 33.0001
14 GER 7522   Koestler Ewald   Houzligler Patrick   GER 7522     13.0 7.0 13.0 20.0 33.0002
15 SUI 8257   Wittich Juerg   Fricker Doris   SUI 8257   Bod   10.0 12.0 12.0 16.0 34
16 GER 8407   Dr Soellner Walter   Soellner Xaver   GER 8407   CBM   19.0 11.0 17.0 8.0 36
17 GER 8154   SCHOTT TOBIAS   Saemmer Tilo   GER 8154   CBM   14.0 19.0 9.0 18.0 41
18 SUI 7868   Rudolf Juerg   Marinello Emanuel   SUI 7868   Bod   16.0 18.0 19.0 14.0 48
19 SUI 7965   Timm Roman   Huber Kaspar   SUI 7965   ZU   11.0 15.0 26.0 [DNF] 26.0 [DNS] 52
20 GER 8102   Frowein Heiner   Dentler Sebastian   GER 8102   UB   23.0 21.0 15.0 19.0 55
21 GER 8016   Rauch Hubert   Schappeler Ingo   GER 8016   And   15.0 22.0 20.0 26.0 [DNF] 57
22 GER 8173   Daser Klaus   Daser Andrea   GER 8173   UB   24.0 20.0 23.0 17.0 60
23 SUI 6909   Dvorak Cyrill   Heiss Philipp   SUI 6909   Bod   20.0 24.0 21.0 21.0 62
24 GER 810   Gromminger Timm   Puga Reichle Siegfried   GER 810   UB   25.0 23.0 22.0 22.0 67
25 GER 7981   Janson Juerg   Sprock Helmut   GER 7981   Teg   21.0 26.0 [DNF] 26.0 [DNS] 26.0 [DNS] 73

ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starchampionships.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)