District 12  Regatta Report

Sat Sep 26th, 2009 through Sun Sep 27th, 2009

Regatta Base

2009 Chili Regatta

 

Report by Tom White:

It was the 27th running of the “Chili Regatta”, which means, if you get home alive and breathing, you might be the winner!!! There was some nasty good Chili this weekend. The 2008 host club for the Western Hemisphere and last D-12’s Regatta for the 2009 season, had a 35% representation of both skippers and crews from the most recent 2009 North Americans in Westport, CT. It would go without saying, that the winds on Saturday - “Well it was 30 knots plus” said Arthur Anosov, District 12 Champ of 2009 with long lost crew, Dave Caesar, first overall in front of the 2008 District Champ Mark Passmore and the Star Class rear commodore Larry Scott. and third were Tom White and Jack Winthrop, of these three boats, 5 sailors were in the NAs!

As Saturday began, and began and increased, and well, it just didn’t happen, due to well 25-30 knots at best, and by 1 p.m. we all found ourselves going around the wonderfull Finger Lakes and experiencing the many wines, sites and fun things to do that are offered here in Central New York.

Then, Sunday, the big day, a nice 10-15 knots with a standard Seneca YC course “Up and Down” twice around, start and finish in the middle. The day ended with the annual Chili cook off, I think Rick Burgess won! Many honorable notes - Eddie Gardner first place youth crew, Abby White first place youth skipper, and John “Cheese” Chiarella won grand master.

It was announced that the Northern Lake George Fleet will be hosting the “Northern Lake George Open” in 2010 the weekend after Labor Day. Mark your calendar for one of the most beautiful D 12 venues!

Please remember, to take a junior sailor on a Star, with their hand on the tiller, and maybe you will help grow our passion!!!!


Star
Place Boat Skipper Crew Sail #: Fleet 1 2 3 Total
1 8000   Arthur Anosov   Dave Caesar   8000   SL   1.0 1.0 2.0 4
2 7626   Mark Passmore   Larry Scott   7626   WLOC   2.0 2.0 1.0 5
3 8157   Tom White   Jack Winthrop   8157   SL   3.0 4.0 3.0 10
4 8222   Ed Gardner   Eddie Gardner   8222   SL   4.0 5.0 4.0 13
5 6719   Ivan Bunner   Dave Winter   6719   WLOC   6.0 3.0 8.0 17
6 8083   John Chiarella   Bill Golting   8083   Sun   5.0 7.0 6.0 18
7 7996   Bill Staurt   Owen MacDonald   7996     8.0 8.0 5.0 21
8 7916   Tim Delaney   Molly Delaney   7916   SLE   10.0 6.0 7.0 23
9 7824   Abby White   Rick Burgess Sr   7824   SL   7.0 9.0 9.0 25
10 7042   Steve Strobridge   Wil Phipps   7042   SL   9.0 10.0 10.0 29
11 6729   Vadim Panna   Angelo DeGennaro   6729   WLOC   11.0 12.0 11.0 34
12 7619   Dr DUDE   Dad Dude   7619     12.0 11.0 18.0 [DNC] 41
13 7995   Kirk Reynolds   Dan White   7995   SL   18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 54
13 7463   Werner Holtze   Dave Murray   7463   SL   18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 54
13 7783   Myron White   Justin Boyd   7783   SL   18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 54
13 7015   Rick Burgess Jr   Greg Tremarco   7015   SL   18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 54
13 7127   Bob Westcott   Kevin Westcott   7127   SL   18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 18.0 [DNC] 54

ISCYRA Central Office
2812 Canon Street
San Diego, California 92106 USA
Phone: +1 619 222 0252
Fax: +1 619 222 0528
SKYPE: star.class.office
office@starchampionships.org

Star Class
Home
- ContactWebmaster

Results - Calendar - Classified Ads - History
Districts & Fleets - Rules - About - Online Store

Sign up for eStarlights...
Enter your email address in the box
below and click submit to receive
monthly updates from the Star Class.


(Starlights Newsletter Archives 2003-2010)